Przed drugą turą wyborów prezydenckich w Finlandii największym poparciem - 64 proc. - cieszy się kandydat konserwatywnej partii Koalicja Narodowa Sauli Niinistoe - wynika z sondażu opublikowanego we wtorek przez fińską gazetę "Helsingin Sanomat".

Jego konkurent Pekka Haavisto z Partii Zielonych może liczyć na 36 proc. głosów. Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się w niedzielę.

Sondaż pokazuje również, że na Niinistoe skłonna jest głosować większość wyborców, którzy w pierwszej turze poparli eurosceptycznych kandydatów z partii Centrum Finlandii oraz Partii Finów. Kandydaci z tych ugrupowań uzyskali w pierwszej turze trzeci oraz czwarty wynik na ośmiu pretendentów do urzędu prezydenta.

Według ankiety "Helsingin Sanomat" głosy oddane w pierwszej turze na Paavo Lipponena z Fińskiej Partii Socjaldemokratycznej po połowie trafią do obu kandydatów w drugiej turze głosowania. Poparcie dla kandydatki Szwedzkiej Partii Ludowej Evy Biaudet w 60 proc. przejmie Niinistoe, a w 40 proc. Haavisto. Lipponen i Biaudet oficjalnie wsparli Haavisto.

Wyborcy w Finlandii głosują bardziej na osoby niż na partie

Jak podkreślają fińscy publicyści, wyborcy w Finlandii głosują bardziej na osoby niż na partie, z których wywodzą się kandydaci. To może spowodować, że druga tura wyborów będzie emocjonująca.

Niinistoe i Haavisto prowadzą aktywną kampanię wyborczą, odwiedzając po kilka miejscowości dziennie. W debatach na temat spraw międzynarodowych mają zbliżone stanowiska, są politykami prounijnymi.

W Finlandii nie ma ciszy wyborczej, w praktyce do soboty kandydaci będą namawiać wyborców do głosowania. Zanim w niedzielę odbędzie się właściwe głosowanie w lokalach wyborczych, do wtorku trwać będzie głosowanie przedterminowe. Według szacunków wcześniej zagłosuje ok. 30 proc. uprawnionych do głosowania Finów. W drugiej turze frekwencja może być wyższa niż w pierwszej, kiedy wyniosła 72,8 proc.