Szefowa amerykańskiej dyplomacji Hillary Clinton powiedziała w czwartek w Brukseli, że USA wierzą, iż strefa euro poradzi sobie z kryzysem, ale liczą też na szybkie wypracowanie przez europejskich przywódców planu wyjścia z zapaści eurolandu.

Stany Zjednoczone pokładają nadzieje w Europie i wierzą, że poradzi sobie z kryzysem, ale musi ona działać szybko - powiedziała sekretarz stanu USA na konferencji prasowej zorganizowanej po posiedzeniu ministrów spraw zagranicznych NATO.

Clinton zapewniła też zebranych w Brukseli przywódców państw UE o zaufaniu, jakie ma do Europy amerykańska administracja.

"Zależy nam bardzo na sukcesie Europy. (...) Stany Zjednoczone są gotowe uczestniczyć w rozwiązywaniu kryzysu" - zapewniła Clinton. Podkreśliła jednak z naciskiem, że wszyscy "potrzebujemy planu, którym będziemy się kierować, by znać drogę do wyjścia z kryzysu" - pisze agencja AFP.

Przesłanie Clinton podobne jest do wypowiedzi amerykańskiego ministra skarbu (finansów) Timothy'ego Geithnera, który wcześniej w czwartek spotkał się z premierem Włoch Mario Montim.

Geithner powiedział po rozmowie z szefem włoskiego rządu, że Stanom Zjednoczonym zależy na sukcesie wysiłków Europy, mających uzdrowić sytuację finansową strefy euro i że widać już pierwsze postępy.