Merkel i Sarkozy chcą kolejnego traktatu, mimo że nie dotyczy on wszystkich 27 członków UE - komentują poniedziałkowe rozmowy w Pałacu Elizejskim kanclerz Angeli Merkel z prezydentem Francji Nicolasem Sarkozym hiszpańskie dzienniki "El Mundo" i "El Pais".

Nowy traktat reformujący politykę finansów publicznych strefy euro, którego uchwalenie ma się dokonać do marca 2012 r., dziennik "El Mundo" ocenia jako zwycięstwo Niemiec. Sukces Sarkozy'ego natomiast upatruje w tym, że bez tracenia czasu na referenda narodowe zostanie wprowadzone rozwiązanie przewidujące, że to trybunały konstytucyjne poszczególnych państw członkowskich, a nie Europejski Trybunał Sprawiedliwości, staną na straży "złotej reguły" 3-procentowego deficytu.

Ponadto dziennik akcentuje jednomyślne odrzucenie przez Niemcy i Francję pomysłu euroobligacji jako skutecznego sposobu na wyjście z kryzysu oraz zachowanie dotychczasowych funkcji Europejskiego Banku Centralnego.

"Oś francusko-niemiecka - znana już w środowisku dziennikarskim jako +Merkozy+ - wydaje się już motorem napędowym nowej Europy" - dodaje gazeta.

"Merkel i Sarkozy stawiają na nowy traktat, choć nie obejmuje on wszystkich" - podobnie tytułuje swój komentarz dziennik "El Pais", odnosząc się do poniedziałkowego spotkania liderów europejskich.

"UE wydaje się mieć formę francusko-niemieckiego protektoratu"

Jak podkreśla gazeta, po półtoragodzinnych rozmowach "para +Merkozy+ doszła do porozumienia". "Mają różne wizje Europy, jednak w obecnej krytycznej sytuacji ekonomicznej zostali zmuszeni wzajemnie się zrozumieć oraz odnaleźć się w centrum dowodzenia, gdzie wspólnie muszą myśleć i decydować o teraźniejszości i przyszłości UE" - komentuje dziennik.

"El Pais" powołuje się również na wypowiedź francuskiego posła, który ocenił, że "UE wydaje się mieć formę francusko-niemieckiego protektoratu", co - według dziennika - znajduje potwierdzenie w zażyłym geście trzymających się za ręce Merkel i Sarkozy'ego po zakończeniu konferencji prasowej.

Dziennik "elEconomista" akcentuje zapewnienia Merkel i Sarkozy'ego skierowane do inwestorów z rynków światowych, że inwestowanie w Europie jest bezpieczne.

"Nie możemy porównywać tak dużych gospodarek, jak gospodarka Włoch czy Hiszpanii, z tym, co wydarzyło się w Grecji. To, co chcemy powiedzieć inwestorom z całego świata, to to, że w Europie spłaca się długi. Redukuje się deficyt, wraca się na ścieżkę wzrostu i spłaca się długi" - cytuje słowa francuskiego prezydenta dziennik ekonomiczny.

Pozytywnie ocenia on francusko-niemieckie dążenia do poprawy zarządzania finansowego i zwiększenia stabilności europejskiej waluty, co mają przynieść planowane comiesięczne posiedzenia eurogrupy.