Wyludniona wieś Pereiro w portugalskim regionie Alentejo została wystawiona na sprzedaż. Jej nabywca będzie musiał zapłacić co najmniej 7 mln euro.

Jak poinformował dziennik "Dinheiro Vivo", zlokalizowaną w pobliżu granicy z Hiszpanią wieś wystawiła na sprzedaż jedna z portugalskich agencji nieruchomości. W wyludnionym od kilkunastu lat Pereiro są obiekty użyteczności publicznej, w tym szkoła, przedszkole, kościół, a także budynki term, z których usług niegdyś korzystali hiszpańscy turyści.

Zdaniem ekspertów ds. nieruchomości, opustoszała wieś szybko znajdzie nabywcę z uwagi na bliskie sąsiedztwo zamku Marvao, jednej z największych atrakcji turystycznych Alentejo. Według gazety "Dinheiro Vivo", inną zaletą Pereiro jest to, że wioska znajduje się na terenie parku krajobrazowego Serra de Sao Mamede.

Demografowie zauważają, że przypadek Pereiro nie będzie w najbliższym czasie odosobniony w Portugalii. "Dotychczas wielu zagranicznych turystów kupowało na prowincji domy. Można się spodziewać, że nasilenie procesu wyludniania portugalskiego interioru i migracja ludności wiejskiej do miast doprowadzi do wystawienia na sprzedaż całych wsi" - przewiduje ekspert Instytutu Demograficznego w Lizbonie.