30 listopada ma ruszyć proces o przywrócenie do Teatru Narodowego znanej aktorki Grażyny Szapołowskiej, zwolnionej w kwietniu br. przez dyrektora Jana Englerta za niestawienie się na spektakl - dowiedziała się PAP w źródłach sądowych.

Proces będzie się toczył w wydziale pracy i ubezpieczeń społecznych Sądu Rejonowego Warszawa-Śródmiescie. Będą w nim zapewne zeznawać i Szapołowska, i Englert oraz - być może - inni aktorzy teatru jako świadkowie.

W kwietniu br. w stołecznym Teatrze Narodowym nie odbył się spektakl "Tango" według Sławomira Mrożka. Powodem była nieobecność Szapołowskiej, która w tym czasie uczestniczyła w emitowanym na żywo muzycznym show w telewizji publicznej. Englert wyszedł na scenę i przepraszał ok. 150 widzów odwołanego przedstawienia.

"Podjęła decyzję taką, że ważniejszy jest dla niej występ w telewizji, co jest w niezgodzie z etyką i regulaminami teatralnymi. A teraz są jasne i oczywiste skutki prawne" - mówił Englert. Wkrótce potem wręczył Szapołowskiej wypowiedzenie.

Reklama

Sama aktorka oświadczyła, że informowała Englerta i pozostałych aktorów o konflikcie terminów z ponad miesięcznym wyprzedzeniem, co - jej zdaniem - "stwarzało możliwość zmiany godziny realizacji, ustanowienia dublera bądź ustalenia innej daty przedstawienia, gdyż ilość sprzedanych biletów była wówczas niewielka". Powoływała się na stałą praktykę, również w Teatrze Narodowym, zmian repertuarowych dostosowywanych do indywidualnych potrzeb poszczególnych twórców.

Szapołowska to znana aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna

"Precedensowym byłoby żądanie wyłączności od aktora. Świadomą i niezależną decyzją dyrektora było pozostawienie spektaklu w repertuarze danego dnia oraz dystrybucja biletów i wejściówek do ostatnich minut. Za nieetyczne uważam wykorzystanie widzów do prywatnych porachunków" - twierdziła aktorka. Zapowiedziała pozew do sądu.

Englert mówił, że Szapołowska "dostała odpowiedź odmowną", kiedy zwróciła się z prośbą o nagrywanie programu w telewizji, ze względu na dwie kolejne soboty zajęte przez repertuar Teatru Narodowego. "Repertuar ten był już ogłoszony i były już sprzedane bilety" - wyjaśniał dyrektor.

Szapołowska to znana aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Była aktorką Teatru Narodowego w latach 1977-1984 i 2004-2011. Warszawską Państwową Wyższą Szkołę Teatralną skończyła w 1977 r. Grała epizodyczne role w popularnych serialach "Czterdziestolatku" i w "Lalce". Debiutowała w filmie w polsko-jugosłowiańskim obrazie "Zapach ziemi" (1977). W latach 80. współpracowała z Krzysztofem Kieślowskim w jego filmach "Bez końca" (1984) i "Krótkim filmie o miłości" (1988). Zagrała Telimenę w "Panu Tadeuszu" Andrzeja Wajdy (1999), za co nagrodzono ją "Orłem". Grała także w filmach węgierskich, włoskich i niemieckich. Była jurorem rozrywkowego programu telewizyjnego.

Englert to wybitny aktor teatralny i filmowy, reżyser i profesor Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Ukończył warszawską PWST w 1964 r. Debiutował w filmie Andrzeja Wajdy "Kanał" (1956). Aktor Teatru Współczesnego (1964-1981), Teatru Polskiego (1981-1994), Teatru Narodowego (od 1997) - od 2003 r. jego dyrektor artystyczny. Był rektorem PWST (1987-1993 i 1996-2002). Członek Rady ds. Kultury przy Prezydencie RP (1992-1993). Do jego najsłynniejszych ról należą kreacje w "Soli ziemi czarnej" Kazimierza Kutza (1969), "Kolumbach" Janusza Morgensterna (1970), "Perle w koronie" Kutza (1971), "Polskich drogach" Morgensterna (1976), "Lalce" Ryszarda Bera (1977), "Magnacie" Filipa Bajona (1986), "Katyniu" Wajdy (2007).