Od ceremonii oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego dwudniową wizytę w Warszawie rozpoczął emir Kataru szejk Hamad ibn Chalifa as-Sani. Spotka się z prezydentem Bronisławem Komorowskim, premierem Donaldem Tuskiem i marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem.

Rozmowy z emirem Kataru mają dotyczyć kwestii gospodarczych, w tym współpracy w dziedzinie energetyki. Podpisana ma być także umowa o współpracy turystycznej.

Po ceremonii powitania z udziałem Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, korpusu dyplomatycznego oraz przedstawicieli rządu (m.in. wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka, ministra skarbu Aleksandra Grada) rozpoczną się rozmowy plenarne pod przewodnictwem Bronisława Komorowskiego i Hamada ibn Chalify As-Saniego.

O godz. 13.35 przewidziana jest rozmowa w cztery oczy prezydenta z emirem Kataru. O godz. 14 odbyć ma się uroczystość podpisania dokumentów - według informacji PAP ma dojść do podpisania umowy o współpracy turystycznej.

Reklama

Po południu emir Kataru będzie gościem marszałka Senatu Bogdana Borusewicza. Wieczorem prezydent wyda oficjalny obiad na cześć emira. W środę rano szejk Hamad ibn Chalifa As-Sani spotka się z premierem Donaldem Tuskiem.

W 2009 r. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało z Qatargas Operating Company Ltd. umowę na dostawy do Polski gazu skroplonego - LNG. PGNiG i Qatargas ustaliły, że dostawy LNG będą realizowane od 2014 roku przez 20 lat w wysokości ok. 1 mln ton LNG rocznie (ok. 1,5 mld m sześc.). Gaz ma być odbierany za pomocą budowanego terminalu LNG w Świnoujściu.