Thriller "Kret" w reżyserii Rafaela Lewandowskiego, z Marianem Dziędzielem i Borysem Szycem w obsadzie, zdobył główną nagrodę - o nazwie Hollywood Eagle - na 12. Festiwalu Polskich Filmów w Los Angeles.

Informację tę podano już na początku imprezy, która rozpoczęła się we wtorek, a zakończy się 20 października. Na festiwalu przyznano też m.in. Nagrodę Specjalną im. Poli Negri. Otrzymał ją amerykański aktor Jon Voight za swoją rolę sprzed kilku lat - w filmie "Jan Paweł II" w reżyserii Johna Kenta Harrisona.

Statuetka im. Poli Negri przyznawana jest "za szczególnie wartościowy udział w polskich filmach lub udział w zagranicznych produkcjach, których tematyka wiąże się z Polską" - przypominają organizatorzy festiwalu. W poprzednich edycjach festiwalu nagrodę tę otrzymali m.in. Anna Paquin (za rolę w filmie "Dzieci Ireny Sendlerowej") i Ed Harris (za filmową współpracę z Agnieszką Holland).

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu Polskich Filmów w Los Angeles zaprezentowanych zostanie ok. 70 produkcji, m.in.: "Erratum" Marka Lechkiego, "Chrzest" Marcina Wrony, "Dom zły" Wojciecha Smarzowskiego, "Różyczka" Jana Kidawy-Błońskiego, "Uwikłanie" Jacka Bromskiego.

"Kret" jest obecnie prezentowany także w innym mieście w Stanach Zjednoczonych

Uhonorowany nagrodą Hollywood Eagle (czyli: Hollywoodzkim Orłem)"Kret" to thriller polityczny, a zarazem psychologiczna opowieść o relacjach ojca i syna. Akcja filmu rozgrywa się współcześnie w Polsce. 30-letni Paweł (Szyc) odkrywa na okładce popularnego tabloidu zdjęcie swego ojca, Zygmunta (Dziędziel). Jest zszokowany, ponieważ pod fotografią napisano:"zdrajca".

Zygmunt, uznawany wcześniej za bohatera walki z komunizmem, strajkujący w czasach PRL górnik, zasłużony działacz "Solidarności", niespodziewanie zostaje oskarżony o współpracę z komunistyczną służbą bezpieczeństwa. Według tabloidu, mężczyzna współpracował z SB pod pseudonimem "Kret", zdradzając tym samym kolegów-górników.

Zszokowany Paweł nie wierzy w doniesienia gazety. Namawia ojca, by bronił się i stanowczo odparł zarzuty. Tymczasem Zygmunt - okrzyknięty w kraju zdrajcą, poszukiwany przez dziennikarzy - woli wyjechać z Polski i zatrzymać się u rodziny we Francji, wśród francuskiej Polonii.

"Kret" jest obecnie prezentowany także w innym mieście w Stanach Zjednoczonych. Walczy w konkursie głównym 47. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Chicago, który trwa od 6 października, a zakończy się 20 października.