"Aniołki PiS" - siedem młodych kandydatek, które z plakatów i podczas konferencji prasowych zachęcały wyborców do głosowania - ostatecznie najprawdopodobniej nie wejdą do Sejmu.

Młode kandydatki PiS, choć promowane w mediach, miały jednak dość dalekie miejsca na listach PiS - czwarte, piąte bądź szóste.

Startująca w Bydgoszczy - z miejsca czwartego - Magdalena Żuraw w wyborach uzyskała 2 261 głosów. Tymczasem najwięcej głosów dla PiS w tym okręgu wyborczym zdobył lider listy, b. prezydent Bydgoszczy Kosma Złotowski, uzyskując poparcie 21 607 osób. Rekordzistą w Bydgoszczy został jednak szef MSZ Radosław Sikorski (PO), uzyskując 91 720 głosów.

Szóstka na płockiej liście, znana m.in. z prowadzenia kampanijnych konferencji prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i kilku konwencji Ilona Klejnowska uzyskała 5 843 głosy. W PiS w Płocku najwięcej głosów - 25 955 - uzyskał b. minister skarbu państwa Wojciech Jasiński. Julia Pitera, pełnomocnik rządu ds. walki z korupcją, jako liderka listy PO, zdobyła w Płocku najwięcej głosów, bo 28 782.

Reklama

Na Sylwię Ługowską, która miała piąte miejsce na łódzkiej liście, zagłosowało 4 447 osób. Zwycięzcą z listy PiS został b. wiceszef MSZ i BBN Witold Waszczykowski, uzyskując 36 854 głosy. Rekordzistą w łódzkim okręgu został minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski, który startował na liście PO z numerem 3 i uzyskał 68 814 głosów. Kwiatkowski pokonał m.in. ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka (PO), który zdobył 24 582 głosy.

Startująca z szóstego miejsca w Gliwicach Anna Krupka przekonała do siebie 3 044 wyborców. Zwycięzcą na liście PiS został minister transportu w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego, Jerzy Polaczek, który jako "numer 2" uzyskał 22 310 głosów. W okręgu gliwickim najwięcej głosów zdobyła obecna wiceminister edukacji Krystyna Szumilas, którą poparło 42 200 wyborców.

Z kolei piątka w Krośnie Anna Schmidt uzyskała 4 037 głosów. Najwięcej głosów w tym okręgu wyborczym uzyskał lider listy PiS wicemarszałek Sejmu Marek Kuchciński, który zdobył zaufanie 23 128 osób.

Anna Fotyga zdobyła najwięcej głosów

Aleksandra Jankowska, która startowała w Gdańsku z miejsca czwartego, zdobyła głosy 3 398 osób. W PiS to jednak b. szefowa MSZ Anna Fotyga zdobyła najwięcej głosów, bo 24 662. Rekordzistą w tym okręgu wyborczym został minister w Kancelarii Prezydenta Sławomir Nowak, który zdobył poparcie 65 629 obywateli.

Szósta na liście PiS w Bielsku-Białej Magdalena Wiciak uzyskała 3 660 głosów poparcia. Zwycięzcą na liście PiS został poseł Stanisław Szwed, który uzyskał 32 416 głosów. Z kolei najwięcej głosów w tym okręgu wyborczym zdobyła posłanka PO Mirosława Nykiel, którą poparło 43 329 obywateli.