Dwie bomby dymne, rzucone w piątek przed głównym wejściem do parlamentu bułgarskiego, gdy trwało tam posiedzenie, chwilowo zakłóciły jego pracę. Policja wstrzymała ruch w okolicach, w rejonie gmachu zagłuszono sygnał sieci komórkowych.

Zatrzymano człowieka z torbą, w której była bomba domowej roboty. Według policji zatrzymany to mężczyzna w wieku 35-40 lat, który odmawia jakichkolwiek wyjaśnień na temat przyczyn swoich działań. W torbie obok bomby, podłączonej do telefonu komórkowego, policjanci znaleźli plastikowy pistolet. Torbę wywieziono w celu wysadzenia zawartości w bezpiecznym miejscu.

Szefowa parlamentu Cecka Caczewa wytłumaczyła incydent zbliżającymi się wyborami. "Napięcie przed wyborami wyprowadza sporo ludzi z równowagi" - oświadczyła w radiu publicznym. 23 października w Bułgarii odbędą się wybory prezydenckie i samorządowe.

Według wiceprzewodniczącego Zgromadzenia Narodowego Anastasa Anastasowa należy powrócić do odrzuconej rok temu propozycji utworzenia ogrodzonej i zamkniętej dla przechodniów strefy bezpośrednio koło parlamentu. "Mało jest budynków parlamentów na świecie, gdzie ludzie mają bezpośrednio dostęp do drzwi" - powiedział.

Jednocześnie media bułgarskie informują, że w czwartek w pobliżu jednego z budynków, w którym mieszkają posłowie, znaleziono 7 kg trotylu. Nie była to jednak bomba, gdyż nie było detonatorów. W tej sprawie nie przeprowadzono aresztowań, ustalono, że kostki trotylu pochodziły z magazynów wojskowych.