Ryszard Kalisz (SLD) - najlepszym posłem, najgorszym - Adam Hofman (PiS) - to wyniki 14. rankingu tygodnika "Polityka" na najlepszych i najgorszych posłów kończącej się kadencji.

Ranking przedstawiono w piątek w Sejmie.

Najlepszymi posłami, poza Kaliszem, zostali: Marek Biernacki (PO), Małgorzata Kidawa-Błońska (PO), Witold Gintowt-Dziewałtowski (niezrz.), Wacław Martyniuk (SLD), Janusz Piechociński (PSL), Andrzej Dera (PiS), Beata Szydło (PiS), Jarosław Gowin (PO) i Marek Borowski (SdPl).

Na najgorszych posłów, poza Hofmanem wybrano: Antoniego Macierewicza (PiS), Roberta Węgrzyna (niezrz., wcześniej PO), Nelli Rokitę (PiS) i Ryszarda Zbrzyznego (SLD).

Publicystka "Polityki" Janina Paradowska o pierwszym miejscu dla Kalisza powiedziała podczas prezentacji, że dziennikarze nagrodzili go za pracę w komisji śledczej do zbadania okoliczności śmierci Barbary Blidy. Paradowska cytując jednego z dziennikarzy powiedziała, że "po prostu trudno wyobrazić sobie bez niego Sejm".

Według Paradowskiej, Biernacki otrzymał nagrodę za to, że jest wzorem przewodniczącego komisji i to nie tylko śledczej. Jak mówiła, pokazał, że komisje śledcze mogą być przydatne. "Przewodniczący nie karmił nas nieustannie sensacjami. Przygotował raport spełniający to wszystko, czego powinniśmy oczekiwać od komisji" - dodała Paradowska.

Posłanka Kidawa-Błońska została doceniona przede wszystkim za pracę nad projektem dotyczącym in vitro. Paradowska mówiła, że posłanka pracuje "rzetelnie, niesłychanie merytorycznie, co nie znaczy, że nie polemicznie". "Wielka kultura słowa, minimum zbędnych emocji" - podsumowała, dodając, że Kidawa-Błońska jest jedną z politycznych dam.

Na najgorszego parlamentarzystę wybrano Hofmana. Według Paradowskiej dziennikarze argumentowali, że jego mandat jest stracony. "Dziennikarze dostrzegli nadmiar arogancji i brak jakiegokolwiek zaangażowania w pracę Sejmu" - podsumowała.

Drugie miejsce w rankingu na najgorszego parlamentarzystę otrzymał Antoni Macierewicz "za nadmiar aktywności, ale nie sejmowej" - powiedziała Paradowska.

Kolejne miejsce zajął były poseł PO Robert Węgrzyn, Paradowska powiedziała, że "jego wypowiedzi to przejaw prymitywizmu i prostactwa".

Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna pogratulował zwycięzcom rankingu. Mówił, że warto byłoby się zastanowić nad nową kategorią w rankingu - posłów, którzy ciężko pracują w komisjach, a nie zawsze mają siłę przebicia.

14. ranking posłów pod patronatem "Polityki" to wspólny ranking dziennikarzy i sprawozdawców sejmowych. Najlepszych i najgorszych posłów wybiera 30 dziennikarzy i sprawozdawców sejmowych z radia, telewizji i prasy, w tym PAP. W 2010 roku rankingu nie było. Redaktor naczelny "Polityki" Jerzy Baczyński powiedział, że "złożono w ten sposób hołd dla znakomitych parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej".