Wicepremier, prezes PSL Waldemar Pawlak uważa, że kończąca się kadencja parlamentu to były "cztery lata rozwoju i spokoju". Choć - jak przyznał - parlament był "zbyt często obszarem konfrontacji i agresji".

"Mamy cztery lata rozwoju i spokoju w burzliwych, kryzysowych czasach" - mówił Pawlak w czwartek na konferencji prasowej.

Jako pozytywny przykład wskazał to, że tuż po pierwszych oznakach kryzysu doszło do porozumienia między pracodawcami a związkami zawodowymi w sprawie pakietu antykryzysowego. "To w dużej mierze przyczyniło się do stabilizacji i lepszego poradzenia sobie przez Polskę i polskich przedsiębiorców z kryzysem" - ocenił prezes ludowców.

"Patrzymy na cztery lata, w czasie których mamy do czynienia z kryzysem światowym i w tych okolicznościach ważna była także stabilność działań instytucji państwowych, bez działań ryzykownych czy szalonych" - dodał Pawlak.

Szef klubu PSL Stanisław Żelichowski jako sukces tej kadencji również wymienił to, że Polska przetrwała pomimo kryzysu gospodarczego, którego - jak mówił - ekonomiści nie przewidzieli.

Odnosząc się do słów prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, że mijająca kadencja Sejmu była kadencją "bardzo głębokiej degeneracji naszego życia publicznego", Żelichowski powiedział, że pamięta, co się działo, jak "marszałkiem Sejmu był Ludwik Dorn". "Pamiętam, że marszałek Marek Jurek zrezygnował, bo nie mógł poradzić sobie z prezesem" - mówił też Żelichowski.