Zdaniem premiera Donalda Tuska obecność Zyty Gilowskiej w Radzie Polityki Pieniężnej (RPP) wyklucza jej polityczne zaangażowanie. "Sprawa jest zamknięta" - podkreślił w czwartek szef rządu, pytany o udział Gilowskiej w debacie z ministrem finansów Jackiem Rostowskim.

"Gilowska podjęła się bardzo poważnego zadania (w RPP - PAP) i to nie jest społeczne zadanie, wyklucza zaangażowanie partyjne, polityczne. Sprawa jest, tak myślę, zamknięta, tak zrozumiałam jej deklarację" - powiedział Tusk w czwartek na konferencji prasowej.

W środę Gilowska wykluczyła swój udział w debacie wyborczej i zadeklarowała apolityczność. W czwartek oświadczyła, że może wziąć udział w debacie z ministrem finansów, jeżeli odbędzie się ona w konwencji obowiązującej w dyskursie naukowym oraz na forum akademickim. W odpowiedzi na to szef resortu finansów oświadczył, że "to nie jest moment na debaty akademickie".

"Jestem skromny magister, więc nie chcę komentować, czy profesorowie mają debatować w czasie kampanii w salach uniwersyteckich, czy w mediach" - powiedział Tusk.

Jak dodał, dobrze się stało - dla porządku konstytucyjnego i działania RPP, dla polskiej złotówki - bo Rada to ciało, które strzeże kondycji naszej waluty - że "Zyta Gilowska się zreflektowała".