Badanie zrealizował portal społecznościowy i randkowy badoo.com.

"W mediach wiele słyszy się o antyamerykanizmie, ale czasami zapominamy, jak wiele osób na świecie naprawdę uważa Amerykanów za fajnych ludzi" - mówi dyrektor Badoo ds. marketingu Lloyd Price.

Oczywiście nie wszyscy Amerykanie "są cool". Niektórzy Amerykanie, tacy jak Snoop Dogg, Lady Gaga, Samuel L. Jackson, Johny Depp i Quentin Tarantino, "są dużo bardziej cool niż inni" - pisze agencja Reutera.

Jednak to Amerykanie wymyślili słowo "cool" i wciąż wcielają je w wielu dziedzinach - od muzyki, poprzez kino, telewizję po technologię.

"Ameryka - tłumaczy Price - szczyci się (prezydentem Barackiem) Obamą - najbardziej cool przywódcą politycznym, najfajniejszymi rapperami - Jay-Z i Snoop Doggiem, a także najfajniejszym człowiekiem technologii - Stevem Jobsem z firmy Apple".

Z sondażu wynika, że Brazylijczycy są najfajniejszymi mieszkańcami Ameryki Łacińskiej, a Hiszpanie najfajniejszymi Europejczykami. Na czwartym miejscu w rankingu uplasowali się Włosi, następnie Francuzi, Brytyjczycy, Holendrzy, Meksykanie, Argentyńczycy i Rosjanie.

Grupa "najmniej fajnych narodów" objęła tylko pięć nacji: Belgów, Polaków, Turków, Kanadyjczyków i Niemców.