Nie startuję w wyborach, etap polityki w moim życiu mam już za sobą - powiedział we wtorek PAP senator Henryk Stokłosa. Senator nie chciał komentować dla PAP swojej decyzji odejścia z polityki.

Henryk Stokłosa został senatorem po wyborach uzupełniających do Senatu w lutym 2011 roku z okręgu północno-zachodniej Wielkopolski.

Stokłosa był już wielokrotnie senatorem z tego okręgu. W 1989 roku uzyskał mandat w Senacie pierwszej kadencji, gdzie był jedynym senatorem bez poparcia Solidarności. Następnie startował z powodzeniem w wyborach w 1991, 1993, 1997 i 2001 roku.

Przeciwko senatorowi toczy się sprawa sądowa. Prokuratura postawiła mu 21 zarzutów m.in. korumpowania urzędników Ministerstwa Finansów i sędziego Sądu Administracyjnego.

Oprócz zarzutów korupcyjnych, ma także zarzuty bezprawnego więzienia i bicia swoich pracowników, utrudniania pracy policji w sprawie postępowania dotyczącego zatrucia środowiska naturalnego i wyłudzenia pieniędzy z funduszy Unii Europejskiej. Kolejna rozprawa w jego procesie zaplanowana jest na wrzesień.