Siedem komitetów wyborczych złożyło jak dotąd w zawiadomienia o swoim powstaniu - poinformowała w poniedziałek Państwowa Komisja Wyborcza.

"Jeśli wszystko będzie w porządku, PKW przyjmie te zawiadomienia i od tego właśnie momentu komitety wyborcze będą już w pełni mogły prowadzić agitacje wyborczą" - powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej PKW szef Krajowego Biura Wyborczego Kazimierz Czaplicki.

Zawiadomienia do PKW złożyły już komitety: Platformy Obywatelskiej, Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Prawa i Sprawiedliwości, PJN, Ruchu Palikota, Prawicy Rzeczypospolitej oraz Polskiej Partii Pracy-Sierpień 80.

Czaplicki poinformował też, że do poniedziałku 22 sierpnia PKW powoła okręgowe komisje wyborcze, które będą przyjmować listy kandydatów na posłów i senatora w danym okręgu, a potem ustalą wynik wyborów.

Czaplicki przypomniał, że 30 sierpnia o północy minie termin zgłaszania list kandydatów na posłów oraz na senatora.

Podkreślił, że listy te zgłasza się do właściwej okręgowej komisji wyborczej, a nie do PKW.

Do 9 września będą podane informacje o obwodach głosowania - czyli o lokalach wyborczych, do których miesiąc później udamy się głosować. Podane będą też informacje o tym, które lokale są przystosowane dla osób niepełnosprawnych.

Tego dnia też PKW wylosuje numery list dla tych komitetów, które zarejestrują listy w co najmniej połowie lokalów wyborczych.

Od 24 września do 7 października (do północy) w publicznym radiu i telewizji będą nieodpłatnie rozpowszechniane audycje komitetów wyborczych.

PKW przypomina też, że osoby niepełnosprawne, które chcą w kraju zagłosować korespondencyjnie, w tym za pomocą nakładek w języku Braille'a - muszą do poniedziałku 19 września skierować odpowiednie zgłoszenie do wójta.

Zamiar głosowania korespondencyjnego za granicą zgłosić trzeba konsulowi do poniedziałku 26 września.

Również do 26 września niepełnosprawni, którzy chcą głosować w lokalu wyborczym przystosowanym do głosowania dla osób niepełnosprawnych, powinni złożyć wniosek o wpisanie ich do spisu wyborców głosujących w takim właśnie lokalu.

Tego samego dnia mija termin zgłaszania wójtowi chęci zagłosowania przy pomocy nakładek Braille'a.

Najpóźniej do 10 dnia przed wyborami należy złożyć wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa

Najpóźniej do 10 dnia przed wyborami należy złożyć wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa, jeśli ma się zamiar zagłosować właśnie w ten sposób.

Osoby przebywające poza miejscem zamieszkania w czasie wyborów mogą do 4 października składać wnioski o wpisanie ich do spisu wyborców w miejscu, gdzie przebywają.

Każda osoba, która będzie wyjeżdżać i wie, że w dniu wyborów będzie poza swoim miejscem zamieszkania, może też zagłosować przy pomocy zaświadczenia o prawie do głosowania. Jest ono wydawane przez urzędy gmin i urzędy miejskie do piątku 7 października, w godzinach urzędowania tych urzędów.

Czaplicki podkreślił, że głosowanie w wyborach 9 października oraz wszystkich następnych odbywać się będzie w godzinach 7-21..