PiS apeluje do premiera Donalda Tuska, by wytłumaczył się z zarzutów dotyczących ubiegłorocznej podróży jego syna Michała do Chin, zwłaszcza z tego, że za jego pobyt tam płaciła firma, do której należy konsorcjum Covec, budujące do niedawna autostradę A2 w Polsce.

Pod koniec minionego roku media doniosły, że syn premiera Michał Tusk, który jest dziennikarzem, na początku grudnia wziął udział w Chinach w kongresie na temat kolei dużych prędkości, a za jego przelot zapłaciły Polskie Koleje Państwowe. Środowa "Gazeta Polska" napisała, że organizatorem i sponsorem kongresu była firma China Railway Group Limited, do której należy przedsiębiorstwo Covec, budujące do niedawna w Polsce autostradę A2.

"W normalnym demokratycznym państwie, dużym państwie, takim jakim jest Polska, premier rządu przy takich zarzutach powinien zabrać głos, powinien ocenić tę sytuację i odnieść się do niej. Tak byłoby najlepiej dla standardów. Dlatego apelujemy i wzywamy premiera Donalda Tuska, aby wytłumaczył się z tej podróży życia syna, z tych zarzutów, które się pojawiają" - mówił na środowej konferencji prasowej w Sejmie Mariusz Kamiński (PiS).

Zapowiedział, że PiS "nie odpuści tej sprawy". Polityk poinformował, że jego ugrupowanie złoży do Najwyższej Izby Kontroli wniosek o przeprowadzenie kontroli w PKP S.A. ws. procedur, standardów i zasad finansowania tego, na jakich zasadach osoby spoza spółki są dołączane do tego typu wyjazdów.

"Chcielibyśmy, aby minister Pitera z takim samym zacięciem, jak badała słynnego dorsza za 7 zł, prześwietliła tę sprawę i zbadała, czy zostały tu zachowane odpowiednie standardy" - powiedział poseł PiS.

PiS chce też zwołania nadzwyczajnego posiedzenia sejmowej Komisji Infrastruktury w tej sprawie w sierpniu. Kamiński mówił, że prezesi PKP powinni się odnieść do zarzutów dotyczących tego wyjazdu.

Szef Komisji Infrastruktury Zbigniew Rynasiewicz (PO) powiedział PAP, że uważa całą sprawę za "akcję związaną z wyborami", która nie ma nic wspólnego z meritum działalności jego komisji.

Jak zaznaczył, jeżeli wniosek nie będzie zgodny z artykułem 158. Regulaminu Sejmu, to nie zwoła posiedzenia. Zapis ten przewiduje, że na wniosek co najmniej jednej trzeciej posłów komisji jej przewodniczący musi w ciągu miesiąca zwołać posiedzenie.

Do czasu nadania tej depeszy rzecznik rządu Paweł Graś nie odpowiedział na pytanie PAP w tej sprawie.

W skład polskiej delegacji, która w ubiegłym roku była w Chinach na kongresie na temat kolei dużych prędkości, wchodzili m.in. wiceminister infrastruktury Juliusz Engelhardt oraz prezes PKP S.A. Andrzej Wach i szef PKP Polskich Linii Kolejowych Zbigniew Szafrański. Wraz z przedstawicielami polskich kolei do Chin udało się także trzech dziennikarzy. Wśród nich był też Michał Tusk, który jest dziennikarzem trójmiejskiej "Gazety Wyborczej".

Sam Tusk mówił w grudniu, że był w Chinach służbowo. "Nie pierwszy i nie ostatni raz wyjechałem służbowo, bo zawodowo zajmuję się kolejnictwem" - mówił w rozmowie portalem tvp.info.

Posłowie PiS krytykowali też planowaną przez PO akcję informacyjną "Polska w budowie", w której partia chciała chwalić się osiągnięciami infrastrukturalnymi rządu (w ubiegłym tygodniu Platforma wstrzymała te akcję do czasu zinterpretowania jej materiałów przez PKW). Według polityków PiS, nie ma się czym chwalić, bo pod tym względem, zwłaszcza na kolei, jest chaos.

"Przez ten bałagan, przez ten chaos zginęły trzy osoby. Przez te zaniedbania, przez to, co się dzieje, pociąg wjechał w dom, w którym byli ludzie i zginęli. +Polska w budowie+ to chaos i bałagan. Czas zacząć naprawdę budować, a nie tylko się tym chwalić" - mówił rzecznik PiS Adam Hofman.We wtorek wieczorem trzy wagony pociągu towarowego wbiły się w budynek stacji PKP Strzelce Krajeńskie Wschód (woj. lubuskie), zabijając trzy osoby i niszcząc budynek, w którym były mieszkania. Prawdopodobnie niezabezpieczone wagony stoczyły się z bocznicy.

"Ten wypadek wynika z jednego. Nie z tego, że nie wybudowano torów kolejowych, tylko z tego, że na kolei panuje nieopisany bałagan i chaos, niewynikający z tego, że się nie buduje torów, tylko z tego, że rządzą tą koleją partacze i nieudacznicy, a ich ministrem jest nieudacznik nieudaczników, Grabarczyk" - mówił Hofman.

Jak dodał, minister infrastruktury doprowadził do chaosu, który spowodował wypadek, w którym zginęli ludzie. "Minister Grabarczyk nigdy nie powinien być ministrem, bo jest nieudacznikiem, niestety jego nieudacznictwo powoduje także to, że bezpieczeństwo obywateli jest zagrożone" - stwierdził rzecznik PiS.

Paulina Jankowska z biura prasowego PKP S.A. powiedziała w środę PAP, że w delegacji tej spółki do Chin nie było ani jednego dziennikarza.

Koszt przelotu dziennikarzy pokryła inna spółka Grupy PKP, czyli PKP Polskie Linie Kolejowe. Jak poinformował PAP rzecznik tej spółki Mirosław Siemieniec, troje dziennikarzy to laureaci konkursu "Człowiek roku - przyjaciel kolei" w kategorii "Dziennikarz roku". "Wszyscy od wielu lat zajmują się tematyką kolejową, są autorami wielu, także krytycznych, publikacji na ten temat" - wyjaśnił rzecznik.

Odnosząc się do wypadku w Strzelcach Krajeńskich, Jankowska wyjaśniła, że uczestnicy wypadku nie reprezentowali PKP, natomiast budynek, w który uderzyły wagony, był własnością PKP S.A. i firma szuka teraz dla jego mieszkańców lokali zastępczych. "Pamiętajmy, że na polskim rynku działa wielu przewoźników i mówienie, że oni wszyscy to PKP, jest krzywdzące. Do wypadku doszło podczas rozładunku wagonów - jednak ani producent kruszyw, który je rozładowywał, ani właściciel wagonów nie należeli do Grupy PKP" - zaznaczyła Jankowska.