Stolica Angoli, Luanda, jest drugi rok z rzędu najdroższym miastem do życia dla cudzoziemców – tak wynika z opublikowanego wczoraj rankingu firmy konsultingowej Mercer.
Kolejne miejsca, także zresztą podobnie jak w poprzednich latach, zajmują Tokio, N’Dżamena (stolica Czadu), Moskwa, Genewa i Osaka. Do ścisłej czołówki weszły natomiast dwie metropolie brazylijskie – Sao Paulo (awans z 21. na 10. miejsce) i Rio de Janeiro (z 29. na 12.).
Znacząco wzrosły też koszty życia w Australii, co jest efektem umacniania się tamtejszego dolara – w czołowej trzydziestcepiątce jest aż pięć miast tego kraju (Sydney, Melbourne, Perth, Brisbane i Canberra), przy czym cztery ostatnie zanotowały awans o 30 pozycji. Ranking, w którym sklasyfikowano 214 miast, jest sporządzany na podstawie kosztów koszyka 200 produktów i usług, jak mieszkanie, ubranie, jedzenie, rozrywki. Warszawa znajduje się w środku stawki – na 96. miejscu. Najtańszym miastem dla cudzoziemców jest natomiast pakistańskie Karaczi, gdzie koszty życia są trzykrotnie niższe niż w Luandzie.
bjn