Norwegia, członek strefy Schengen, wzmocniła niedawno kontrole na swej granicy ze Szwecją - ujawnił minister sprawiedliwości w środę, nazajutrz po rozpoczęciu przez Danię kontroli na swych granicach, co spotkało się z krytyką ze strony sąsiednich Niemiec i KE.

Minister Knut Storberget powiedział AFP, że Norwegia zwiększyła obecnie budżet policji i służb celnych w położonym na południu okręgu Oestfold, aby walczyć z przemytem ludzi i towarów.

"Wprowadziliśmy bardzo poważne kontrole na granicy w Svinesund i wzmocniliśmy pracę policji w tej strefie, nie tylko w pobliżu granicy. Zwalczamy przestępczość i uniemożliwiamy napływ nielegalnych imigrantów. Praca ta daje dobre rezultaty" - powiedział.

"Wszystkie nasze działania są zgodne z układem z Schengen" - zapewnił norweski minister dodając, że "podobnie jak Duńczycy mamy możliwość zamknięcia dróg i zmuszenia wszystkich do poddania się specjalnej procedurze kontrolnej, instalując na granicy kamery nadzoru".

Reklama

Norwegia znajduje się w strefie Schengen, lecz nie jest członkiem Unii Europejskiej.

Duński rząd zapewnia, że wznowienie częściowych kontroli na granicach nie będzie pogwałceniem zasad układu z Schengen

We wtorek Dania rozmieściła na lądowych przejściach granicznych z Niemcami i morskich - ze Szwecją 50 celników. Planowane jest dalsze zwiększenie liczby celników, wprowadzenie elektronicznego nadzoru granic oraz postawienie nowych budynków straży celnej.

Zamiary Danii spotkały się z krytyką ze strony Niemiec oraz Komisji Europejskiej, która uznaje je za sprzeczne z przepisami o swobodnym przepływie osób i towarów na terenie UE. Po konsultacjach z Kopenhaga, w środę Komisja Europejska przyjęła z zadowoleniem oświadczenie rządu, według którego stopniowe wprowadzenie kontroli towarów na granicach duńskich będzie zgodne z prawem unijnym.

Wcześniej KE groziła uruchomieniem procedury karnej za naruszenie unijnego prawa przez Danię, jeśli kraj ten wprowadzi stałe kontrole celne na swych granicach.

Duński rząd zapewnia, że wznowienie częściowych kontroli na granicach nie będzie pogwałceniem zasad układu z Schengen, ma jedynie służyć zwalczaniu przestępczości, a władze nie mają zamiaru przywracać kontroli paszportowej.