Obecny niemiecki minister zdrowia, kandydat na nowego szefa liberalnej partii FDP Philipp Roesler ma przejąć resort gospodarki w rządzie Niemiec. Decyzja taka zapadła na wtorkowym posiedzeniu frakcji parlamentarnej liberałów.

Dotychczasowy niemiecki minister gospodarki Rainer Bruederle został z kolei wybrany na nowego przewodniczącego frakcji Partii Wolnych Demokratów (FDP). Zastąpi on Birgit Homburger, która zrezygnowała we wtorek z tej funkcji.

Nowym ministrem zdrowia w chadecko-liberalnym rządzie Niemiec będzie obecny sekretarz stanu w resorcie Daniel Bahr - podała agencja dpa.

Wtorkowe decyzje personalne w FDP są konsekwencją kryzysu w tym ugrupowaniu w związku z serią porażek w niedawnych wyborach regionalnych w Badenii-Wirtembergii, Nadrenii-Palatynacie i Saksonii-Anhalt. W Badenii liberałowie ledwo przekroczyli próg wyborczy, zdobywając 5,3 proc. głosów, zaś w dwóch pozostałych krajach związkowych w ogóle nie weszli do landtagów.

Na początku kwietnia przewodniczący FDP Guido Westerwelle zapowiedział rezygnację z kierowania partią oraz z funkcji wicekanclerza Niemiec. Ma go zastąpić 38-letni Roesler. Nowy zarząd ugrupowania zostanie wybrany w najbliższy weekend, na zjeździe FDP w Rostocku.