Dekret biskupa bydgoskiego, erygujący nową parafię pod wezwaniem bł. Jana Pawła II, wszedł w życie w niedzielę. Nowa jednostka duszpasterska obejmie swą opieką studentów Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy.

Dekret biskupa Jana Tyrawy, erygujący parafię bł. Jana Pawła II - papieża w Bydgoszczy, wszedł w życie w niedzielę, by upamiętnić beatyfikację Ojca Świętego. Pierwsza w diecezji bydgoskiej świątynia pod wezwaniem papieża Polaka, która tu powstanie w przyszłości, ma być wotum wdzięczności za dar życia i pontyfikatu Jana Pawła II.

Nowa wspólnota została powołana w Fordonie, największej dzielnicy Bydgoszczy, gdzie funkcjonowała dotychczas jako ośrodek duszpasterski. "Od niedzieli oficjalnie będzie to miejsce propagowania i wcielania w życie nauczania Ojca Świętego. Od samego początku miał to być również ośrodek akademicki, bo tuż obok znajduje się Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy" - podkreślił ks. Sylwester Warzyński, rzecznik Kurii Bydgoskiej.

Na terenie parafii znajdują się, oprócz samej siedziby uczelni, domy akademickie, największe tego typu obiekty w Bydgoszczy.

"To wielkie zobowiązanie i dar. Ten dzień pozostanie w naszych sercach na zawsze. Dziękujemy Janowi Pawłowi II za to, że będzie naszym orędownikiem w Domu Ojca" - powiedział proboszcz ks. Jarosław Czuliński.

Po śmierci Jana Pawła II zdecydowano, że w Bydgoszczy nie powstanie tradycyjny pomnik zmarłego papieża. Zamiast tego, m.in. ze składek mieszkańców miasta, zbudowano szkołę - pomnik Jana Pawła II. W nowoczesnym budynku, postawionym na działce podarowanej przez miasto, ulokowano rozproszone wcześniej w różnych częściach miasta szkoły katolickie: podstawową, gimnazjum i liceum.

W niedzielę z okazji beatyfikacji Jana Pawła II w siedzibie szkoły odmówiono uroczyście Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Modlitwę, w obecności bp. Jana Tyrawy, poprowadził chór dziecięcy ze szkoły podstawowej, a pozostali uczniowie prowadzili część modlitewną oraz poetycką.