Polskie biuro architektoniczne zaprojektowało betonowy dom, "który w zaledwie kilka minut może zamienić się w bunkier". To prawdopodobnie najbezpieczniejszy dom świata - poinformował hiszpański dziennik "El Mundo".

Autorem "Domu Bezpiecznego" jest Robert Konieczny ze studia KWK Promes. Artykuł, który opisuje projekt, ukazał się w środę na stronie internetowej gazety.

Przytaczając opis budynku, znajdującego się w pobliżu Warszawy, "El Mundo" wyjaśnia, że "sprawą priorytetową dla klientów było uzyskanie maksymalnego poczucia bezpieczeństwa".

Jak pisze dziennik, dom o powierzchni 566 metrów kwadratowych, zbudowano ze "ścian o znacznej grubości, które posiadają nietypową właściwość przesuwania się", dzięki czemu dom może "przekształcać się w niedostępną bryłę".

"Mieszkańcy mogą zmieniać wedle własnego uznania położenie dwóch betonowych ścian (...), gdy opuszczają dom lub gdy są w środku, lecz nie chcą, by ktokolwiek do niego wszedł. (...) Architekci nie precyzują, w jaki sposób działa mechanizm bezpieczeństwa, który można uruchomić w każdym momencie" - zaznacza "El Mundo".

Zdaniem dziennika, "polscy architekci poszli o krok dalej w sprawie technologii stosowanej do zabezpieczania domu".