Dwudniowe obrady Konferencji Episkopatu Polski (KEP) rozpoczęły się we wtorek w Zakopanem. Jak poinformował rzecznik Episkopatu ks. Józef Kloch, najważniejszym tematem spotkania są przygotowania do zbliżającej się beatyfikacji Jana Pawła II.

Obrady biskupów odbywają się w zakopiańskim domu rekolekcyjno-wypoczynkowym "Księżówka" z okazji obchodów 100-lecia jego powstania. Jak zaznaczył ks. Kloch, do tego domu - założonego przez duchownych 100 lat temu - "bardzo lubił przyjeżdżać kardynał Karol Wojtyła i ciągle jego ślady tutaj spotykamy".

Obrady biskupów odbywają się w zakopiańskim domu rekolekcyjno-wypoczynkowym "Księżówka" z okazji obchodów 100-lecia jego powstania. Jak zaznaczył ks. Kloch, do tego domu - założonego przez duchownych 100 lat temu - "bardzo lubił przyjeżdżać kardynał Karol Wojtyła i ciągle jego ślady tutaj spotykamy".

Według niego osoba Jana Pawła II będzie najważniejszym punktem dwudniowej konferencji. Biskupi będą omawiać przygotowania do beatyfikacji Ojca Świętego.

Hierarchowie będą też pracować nad projektem dokumentu społecznego. "Ten dokument będzie dopiero omawiany, na pewno będzie się wiązał ze zubożeniem społeczeństwa, które jest widoczne na każdym kroku. To będzie obszerniejszy dokument, który będzie opisywał pewne zjawiska i - jak się spodziewam - pokazywał jakieś drogi na przyszłość" - wyjaśnił rzecznik Episkopatu.

Podczas konferencji odbędą się wybory nowych członków dwóch organów Episkopatu: najważniejszego ciała KEP, czyli Rady Stałej - na wolne miejsce po metropolicie warszawskim kard. Kazimierzu Nyczu, który został kardynałem oraz do Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu po nagłej śmierci metropolity lubelskiego abp. Józefa Życińskiego.

Biskupi poruszą też sprawy społeczne, takie jak m.in. nadchodzące przewodnictwo Polski w Unii Europejskiej

"Omawiane też będą sprawy ordynariatu polowego, którym kieruje nowy biskup polowy Józef Guzdek, stan dialogu ekumenicznego oraz zatwierdzone zostaną niektóre tłumaczenia na język polski w Mszale Rzymskim" - dodał ks. Kloch.

Biskupi poruszą też sprawy społeczne, takie jak m.in. nadchodzące przewodnictwo Polski w Unii Europejskiej oraz rządowe plany reformy systemu emerytalnego, ponieważ - jak zaznaczył rzecznik - "takie sprawy społeczne są również przedmiotem obrad biskupów polskich".

Jak zapowiedział ks. Kloch, we wtorek wieczorem biskupi udadzą się do sanktuarium na Olczy, gdzie znajduje się centrum stowarzyszenia Cudownego Medalika (związanego z objawieniami Matki Bożej w Paryżu w 1830 r.). Będą tam przewodniczyć Apelowi Jasnogórskiemu.

Następnego dnia przed rozpoczęciem obrad biskupi będą koncelebrować mszę św. w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, o którym papież Jan Paweł II mówił, że jest mu ono "w najszczególniejszy sposób bliskie i drogie", ze względu na kult Matki Bożej Fatimskiej, za której wstawiennictwem przeżył zamach z 13 maja 1981 roku.

W wieczór poprzedzający zebranie plenarne w "Księżówce", biskupi, którzy przybyli już do Zakopanego, mieli okazję obejrzeć film dokumentalny "Jan Paweł II - szukałem was", który właśnie wchodzi na ekrany kin.W latach 1918-1939 "Księżówka" odgrywała doniosłą rolę w życiu duchowieństwa wolnej Polski, gromadząc księży z różnych diecezji

We wtorek rano, przed rozpoczęciem obrad plenarnych w "Księżówce", biskupi celebrowali mszę św. wieńczącą jubileusz 100-lecia domu rekolekcyjno-wypoczynkowego Episkopatu. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz miasta i pracujący przy odnowieniu placówki. Historię "Księżówki" przypomniał podczas kazania prymas Polski abp Józef Kowalczyk. Po mszy metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz poświęcił odnowioną kaplicę i dom.

Obecnie "Księżówka" składa się z trzech segmentów. Najstarsza część, drewniana, to wybudowana w roku 1854 r. leśniczówka, nazwana później "Adasiówką". W 1910 r. budynek ten został zakupiony przez Towarzystwo Domu Zdrowia dla Kapłanów Katolickich.

W latach 1918-1939 "Księżówka" odgrywała doniosłą rolę w życiu duchowieństwa wolnej Polski, gromadząc księży z różnych diecezji. W tym czasie dobudowano drugą część budynku. Kolejna rozbudowa "Księżówki" miała miejsce w latach 80. W ostatnim czasie prowadzone były prace remontowe.

"Księżówka" jest miejscem naznaczonym obecnością ludzi świętych. Gościli tu św. Brat Albert Chmielowski, św. Zygmunt Szczęsny Feliński, częstym gościem był również metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła, który jako papież odwiedził "Księżówkę" w 1997 roku. Apartament Jana Pawła II, na który składają się sypialnia, pokój dzienny z kominkiem i niewielka kaplica z figurą Matki Bożej Ludźmierskiej, jest zachowany w takim stanie, jak wyglądał w dniach, gdy przebywał tam Ojciec Święty. Pokój ten jest udostępniany zwiedzającym.

Przebywający w Zakopanem biskupi udali się także na Kasprowy Wierch, gdzie we wtorek zainaugurowano 75-lecie kolejki linowej.