Polski ginekolog pracujący w Malmoe Adam Szeląg został ponownie uznany przez pacjentki za najlepszego lekarza Szwecji. Tytuł ten Polak otrzymał po raz pierwszy w 2010 roku.

Konkurs co roku jest organizowany przez największy szwedzki portal internetowy dla pacjentów Doktorsguiden.se. Ranking powstaje na podstawie ocen i opinii internautów wystawianych pracownikom służby zdrowia.

Jedna ze Szwedek głosująca na doktora Szeląga napisała w komentarzu, że "jest najlepszym lekarzem nie tylko w Szwecji, ale na całym świecie", inna kobieta doceniła polskiego lekarza za to, że "potrafi wysłuchać i wyjaśnić wątpliwości".

Adam Szeląg bardzo cieszy się z ponownego zwycięstwa. "Tytuł najlepszego lekarza przyjmuję jako wyraz uznania nie tylko dla mojej pracy, ale wyraz sympatii dla całej Polonii i Polaków" - twierdzi.

Polski lekarz ma nadzieję, że jego sukces przyczyni się do poprawy wizerunku polskiej służby zdrowia. Ostatnio szwedzkie media opisywały przypadki nieudanych operacji szwedzkich pacjentek w Polsce.

Adam Szeląg mieszka w Szwecji od roku 1987. Ma dwie specjalizacje - z ginekologii i położnictwa oraz ginekologii onkologicznej. Tę ostatnią zrobił na Uniwersytecie w Lund. W Malmoe pracuje w prywatnej przychodni, w której koszty leczenia są refundowane z publicznych funduszy; ma pod opieką 10 tysięcy pacjentek. Lekarz chętnie pomaga Polkom mieszkającym w Szwecji, dla których bariera językowa jest przeszkodą w dostępie do specjalisty.

W portalu Doktorsguiden.se znajdują się informacje o 34 tysiącach lekarzy pracujących w Szwecji.