W naszym kraju nie chcieliby się leczyć ani Niemcy, ani Włosi, ani Francuzi. Polacy o własnym systemie opieki medycznej też mają jak najgorsze zdanie.
Z najnowszego badania Health Barometr wynika, że 80 proc. Polaków ocenia naszą służbę zdrowia jako słabą lub średnią. Większość narzeka na kolejki, brak wykwalifikowanych lekarzy i ryzyko infekcji w szpitalach oraz błędy medyczne. Zdaniem ankietowanych jest jednak sposób na poprawę sytuacji.
Co trzeci Polak zgodziłby się na podniesienie wysokości ubezpieczenia obowiązkowego lub dodatkowego, 26 proc. gotowych byłoby natomiast płacić za każdą usługę indywidualnie. Na razie coraz więcej Polaków leczy się samodzielnie, przez internet. Ponad połowa Polaków traktuje sieć jako cenne źródło informacji medycznych. Chorobę diagnozują, czytając internetowe fora, specjalistyczne portale.
Z sieci korzysta w ten sposób także większość Szwedów czy Niemców. Z jedną tylko różnicą. Obcokrajowcy zazwyczaj konsultują rewelacje z sieci z lekarzami, a Polacy po wizycie u tzw. dr. Google rezygnują z wizyty u lekarza.
Reklama
Zresztą ponad połowa ankietowanych najchętniej leczyłaby się za granicą. Ale w tym nie jesteśmy jedyni. Niestety żaden obcokrajowiec nie chciałby przyjechać leczyć się w Polsce. Najlepiej oceniono system opieki zdrowotnej we Francji i w Szwecji. Najgorsze noty zebrał polski system.