Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew zakazał libijskiemu przywódcy Muammarowi Kadafiemu i członkom jego rodziny wjazdu do Rosji i prowadzenia na jej terytorium operacji finansowych - poinformował w poniedziałek Kreml.

Zakaz wjazdu do Rosji, w tym również tranzytem, obejmuje w sumie 15 osób. Stosowny dekret podpisano 10 marca.

Według agencji Interfax, dekret stanowi odpowiedź na sankcje ONZ z 26 lutego nałożone na reżim Kadafiego. Sankcje przewidują m.in. embargo na sprzedaż Libii broni, zakaz podróży dla Kadafiego oraz jego współpracowników i zamrożenie ich aktywów.

Rosja zdecydowanie sprzeciwiała się wojskowej interwencji w Libii i ostrzegała światowe mocarstwa przed ingerencją w tym północnoafrykańskim kraju. Kreml nie wykluczył ustanowienia nad Libią strefy zakazu lotów, zastrzegając, że wszelkie takie kroki muszą być podejmowane we współpracy z Radą Bezpieczeństwa ONZ, gdzie Rosja ma prawo weta.

Sankcje przeciwko libijskiemu reżimowi rozszerzyła UE

W ubiegłym tygodniu sankcje przeciwko libijskiemu reżimowi rozszerzyła Unia Europejska. Nowe sankcje polegają na zamrożeniu aktywów pięciu instytucji finansowych reprezentujących reżim w Trypolisie oraz dopisaniu jednej osoby do listy 26 osób objętych zakazem wjazdu do UE i zamrożeniem aktywów.

W ciągu weekendu siły Kadafiego posunęły się w kierunku Bengazi - siedziby władz powstańczych na wschodzie kraju. Nadal nie ma jednak decyzji społeczności międzynarodowej w kwestii ustanowienia nad Libią strefy zakazu lotów, za czym opowiadają się Wielka Brytania i Francja.