Metropolitę lubelskiego wierni będą żegnać w Tarnowie, Chełmie i Lublinie. Pogrzeb odbędzie się w sobotę - poinformowało PAP biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski.

Telegram kondolencyjny przesłał papież Benedykt XVI. Podkreślił w nim troskę abp. Józefa Życińskiego o powierzonych jego opiece wiernych i angażowanie się w życie całego Kościoła. Ostatnie dni swego życia poświęcił służbie Stolicy Apostolskiej - napisał Ojciec Święty. Zwrócił też uwagę na zdolności intelektualne i głęboką duchowość metropolity lubelskiego. Wdzięczny za wkład abp. Życińskiego w życie Kościoła, Benedykt XVI zapewnił o modlitwie za zmarłego.

Samochód wiozący z Rzymu trumnę z ciałem abp. Józefa Życińskiego przekroczył we wtorek polską granicę. Liturgiczne stacje pogrzebu metropolity lubelskiego odbędą się w Tarnowie i Chełmie, następnie trumna z ciałem zostanie przewieziona do Lublina.

We wtorek w tarnowskiej katedrze wierni będą mogli pożegnać abp. Życińskiego od godz. 15. Odmówią wówczas Koronkę do Miłosierdzia Bożego. W intencji metropolity lubelskiego i byłego ordynariusza diecezji tarnowskiej (w latach 1990-1997) zostanie tam odprawiona msza św. żałobna o godz. 18. Czuwanie modlitewne potrwa do godz. 22.

"Jako Biskup Tarnowski prowadził diecezjan tarnowskich w trudnych czasach transformacji ustrojowej; a wykorzystując istniejące możliwości podjął wiele inicjatyw, które w tamtym czasie nie były wcale tak oczywiste, jak się dzisiaj wydaje" - napisał w liście do wiernych obecny biskup tarnowski Wiktor Skworc, zachęcając do indywidualnej i wspólnotowej modlitwy za abp. Życińskiego.

W środę trumna z ciałem abp. Życińskiego zostanie przewieziona do Chełma, leżącego na terenie archidiecezji lubelskiej. Tego dnia o godz. 18 w bazylice na Górze Chełmskiej zostanie odprawiona msza św. w intencji metropolity lubelskiego pod przewodnictwem biskupa pomocniczego Józefa Wróbla. Modlitewne czuwanie zakończy się ok. godz. 20, a trumna z ciałem biskupa zostanie przewieziona do Lublina.

Najpierw metropolitę lubelskiego pożegnają klerycy i księża zgromadzeni w seminarium duchownym. W czwartek o godz. 16 trumna zostanie przewieziona do kościoła akademickiego KUL. Arcybiskup Józef Życiński był Wielkim Kanclerzem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II i w imieniu władz kościelnych sprawował bezpośredni nadzór nad uczelnią. W jego intencji społeczność akademicka będzie się modlić podczas mszy św. w piątek o godz. 12.15.

Później kondukt pogrzebowy przejedzie Alejami Racławickimi, Krakowskim Przedmieściem i ul. Królewską do archikatedry lubelskiej. Tam biskupi pomocniczy będą przewodniczyć mszom św. żałobnym: bp Artur Miziński z udziałem młodzieży o godz. 15.15 , a bp Józef Wróbel z udziałem osób życia konsekrowanego o godz. 19. Podczas nieszporów za zmarłych o godz. 18.15 za abp. Życińskiego będą się modlić członkowie kapituły archikatedralnej. O godz. 20.30 rozpocznie się całonocne czuwanie modlitewne.

Główne uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę. Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona o godz. 11 w archikatedrze lubelskiej. W liturgii pogrzebowej weźmie udział m.in. przewodniczący Episkopatu abp Józef Michalik i prymas Polski abp Józef Kowalczyk.Administrator archidiecezji lubelskiej bp Mieczysław Cisło zwrócił się z prośbą, by zamiast kwiatów i wieńców złożyć podczas pogrzebu arcybiskupa Życińskiego ofiarę na stypendia dla młodzieży przyznawane przez Centrum Jana Pawła II. Instytucję tę powołał w czerwcu 2006 r. metropolita lubelski.

Arcybiskup Życiński zostanie pochowany w krypcie archikatedry lubelskiej, obok swoich poprzedników: biskupów Mariana Leona Fulmana i Piotra Kałwy.

Kondolencje po śmierci abp. Życińskiego przekazało na ręce administratora archidiecezji lubelskiej bp. Mieczysława Cisły Prezydium Episkopatu. "Był prawdziwym budowniczym mostów pomiędzy Bogiem a człowiekiem, pomiędzy wiarą a rozumem" - napisali biskupi. Podkreślili też, że "jego odejście jest wielką stratą dla Kościoła w Polsce, w którym był protektorem ważnych spraw i przewodnikiem wielu umysłów", a wiedza i kompetencja abp. Życińskiego były cenione także w Stolicy Apostolskiej i w wielu międzynarodowych gremiach.

Arcybiskup Józef Życiński zmarł nagle w czwartek, 10 lutego, w Rzymie, gdzie brał udział w obradach watykańskiej Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego. W sobotę i niedzielę nad trumną z ciałem abp. Życińskiego trwało modlitewne czuwanie w polskim kościele św. Stanisława w Rzymie przy via delle Botteghe Oscure. Mszy św. w intencji zmarłego przewodniczył prymas Polski abp Józef Kowalczyk. Wzięli w niej udział m.in. kard. William Levada i kard. Zenon Grocholewski.