Austriacka policja zatrzymała w piątek podejrzanego o korupcję byłego premiera Ivo Sanadera - podała chorwacka telewizja. Chorwacka prokuratura wydała dzień wcześniej nakaz jego aresztowania.

Aresztowanie Sanadera po południu w pobliżu Salzburga, na autostradzie łączącej dwa kraje związkowe - Salzburg i Karyntię - potwierdził rzecznik prasowy austriackiego ministerstwa spraw wewnętrznych, Alexander Marakovits.

Sanader opuścił kraj na krótko przed uchyleniem mu w czwartek przez parlament w Zagrzebiu immunitetu poselskiego. Prokuratura podejrzewa, że stał on za planem stworzenia w latach 2004-2009, gdy był premierem, "funduszu łapówkowego" dla swej konserwatywnej partii, Chorwackiej Wspólnoty Demokratycznej (HDZ).

Były premier odrzuca oskarżenia

Były premier odrzuca oskarżenia, twierdząc, że mają one podłoże polityczne. Jest on najwyższej rangi chorwackim politykiem podejrzewanym o korupcję.

Według Markovitsa władze austriackie zaczęły działać, gdy otrzymały międzynarodowy nakaz aresztowania dotyczący Sanadera.

"Nasza policja próbowała go znaleźć i został namierzony tego popołudnia na autostradzie. Przewiozą go lokalnego sądu w Salzburgu, a potem władze zdecydują, co z nim będzie w następnych dniach bądź w następnych tygodniach" - powiedział.

Analitycy uważają, że śledztwo przeciwko człowiekowi, który dominował przed dekadę w życiu politycznym Chorwacji, pomoże jej w staraniach o wejście do Unii Europejskiej. Kraj ten liczy na zakończenie rozmów akcesyjnych w przyszłym roku, lecz wcześniej musi przekonać Brukselę co do swej determinacji w walce z korupcją.

Sanader niespodziewanie podał się do dymisji w lipcu 2009 r.

Sanader niespodziewanie podał się do dymisji ze stanowiska premiera w lipcu 2009 roku, w połowie swej drugiej kadencji. Ustąpił także z kierownictwa HDZ, nie wyjaśniając przyczyn tej decyzji.

We wrześniu policja aresztowała szefa służb celnych i byłego skarbnika HDZ Mladena Bariszicia, szefa głównego państwowego przedsiębiorstwa energetycznego Ivana Mravakela i innych dyrektorów państwowych koncernów, związanych blisko z byłym premierem. W poniedziałek został skazany na 5 lat więzienia za korupcję były minister obrony Berislav Ronczević.