Obfite opady śniegu i mróz zakłócają w czwartek bardzo silnie transport we Francji. Odwołano od 10 do 25 proc. lotów z Paryża i połowę pociągów Eurostar pod kanałem La Manche. Wielu kierowców utknęło w śnieżnych zaspach.

Już od początku tygodnia przedwczesne nadejście srogiej zimy utrudnia w znacznym stopniu poruszanie się po francuskich drogach. W ostatnich godzinach śnieg zasypał całą zachodnią połać kraju.

Temperatura spadła rano w Owernii (środkowo-południowa część kraju) do minus 11 stopni Celsjusza. W czwartek anulowano połączenia lotnicze z głównych paryskich terminali - 25 proc. z największego lotniska Roissy-Charles de Gaulle i 10 proc. z Orly.

Dużą część lotów odwołano z lotniska w Lyonie. Z rozkładu wypadła w czwartek jedna piąta superszybkich pociągów TGV na trasach między Paryżem a południowym wschodem kraju. Wiele połączeń TGV w innych kierunkach jest opóźnionych nawet do półtorej godziny.

W czwartek nie kursuje około 50 proc. pociągów Eurostar między Paryżem a Londynem, podobnie jak między Brukselą a Londynem. W ostatnich dniach pogarszają się warunki jazdy na francuskich drogach. W 24 departamentach obowiązuje pogotowie na wypadek śniegu i mrozu. Najtrudniejsza sytuacja panuje obecnie w Normandii i Bretanii.

Także w centrum, regionie paryskim oraz na zachodzie Francji wiele bocznych dróg jest właściwie nieprzejezdnych.W niektórych regionach utrzymano też zakaz poruszania się ciężarówek.W niektórych miastach, jak w Bordeaux i La Rochelle, komunikacja autobusowa jest niemal całkowicie sparaliżowana. W części kraju zamknięte są szkoły, gdyż nie kursują wciąż autobusy dowożące dzieci na zajęcia

.Niemcy pod śniegiem, chaos na drogach i na kolei

Duże opady śniegu spowodowały w nocy ze środy na czwartek poważne utrudnienia w komunikacji kolejowej i na drogach w Niemczech. Wstrzymano kursowanie pociągów na niektórych trasach, w wielu miejscach ruch na autostradach jest sparaliżowany.Na kolei największe problemy wystąpiły w Saksonii i Bawarii, a także w Turyngii.

Jak poinformowała niemiecka kolej Deutsche Bahn, głównym problemem są oblodzone tory, uszkodzone sieci trakcyjne i zwrotnice oraz blokujące przejazd przewrócone drzewa.Pomiędzy Norymbergą a Lipskiem całkowicie wstrzymano w nocy ruch pociągów.

W Saalfeld w Turyngii ponad 160 pasażerów utknęło w zmuszonym do postoju ekspresie do Monachium. Strażacy i ratownicy dostarczyli im koce, ciepłe napoje i jedzenie.Według agencji dpa kilkaset osób spędziło minioną noc na dworcu we Frankfurcie nad Menem, bo ich pociągi nie mogły kontynuować jazdy na wschód Niemiec.

Ze względu na odbywające się w tym mieście targi w hotelach nie było wolnych miejsc, dlatego kolej zakwaterowała pasażerów w wagonach sypialnych.

Poważne utrudnienia wystąpiły na autostradach w wielu regionach Niemiec. Na północy i wschodzie służby drogowe nie nadążały z odśnieżaniem. Grubość pokrywy śnieżnej sięgała tam 15 cm. W Bawarii dwie osoby zginęły w wypadkach drogowych. Lotnisko we Frankfurcie nad Menem odwołało w czwartek nad ranem 40 lotów. Dla uziemionych pasażerów przygotowano 400 łóżek polowych.

Także w Monachium należy liczyć się z utrudnieniami w komunikacji lotniczej. Niemiecka służba meteorologiczna zapowiada na czwartek dalsze opady śniegu oraz temperatury do minus 15 stopni C.

Na belgijskich drogach korki długości 500 km

Opady śniegu spowodowały w czwartek rano na belgijskich autostradach i głównych drogach korki o łącznej długości 500 km. Według informacji miejscowych automobilklubów szczególnie w rejonie Brukseli wiele ważnych dróg nie było uprzątniętych.

Już w środę wieczorem tramwaje i autobusy w belgijskiej stolicy stawały w śniegu.

Ruch na brukselskim lotnisku nie został w czwartek wstrzymany, jednak linie lotnicze spodziewają się opóźnień.

Chaos komunikacyjny w Wielkiej Brytanii

Ok. 300 pasażerów spędziło noc ze środy na czwartek w pociągu na stacji Three Bridges (hrabstwo Sussex w Anglii), ponieważ surowa zima spowodowała awarię trakcji - donosi agencja Press Association. Chaos komunikacyjny panuje też na drogach.

Ekspert kolejnictwa Nigel Harris cytowany przez Press Association sądzi, że nowoczesne pociągi mają zbyt dużo elektroniki, która nie sprawdza się w niskich temperaturach. Dawne pociągi, w których drzwi zamykało się ręcznie, sprawdziłyby się jego zdaniem o wiele lepiej.

Obfite opady śniegu utrudniły Brytyjczykom dotarcie do pracy w czwartek rano, zwłaszcza we wschodniej i południowo-wschodniej Anglii. Zamknięte są lotniska Gatwick i London City Airport. Wiele dróg jest nieprzejezdnych. Na innych tworzą się korki. Niektóre szkoły odwołały zajęcia.

Organizacja pomocy kierowcom AA w ostatnich siedmiu dniach miała 100 tys. wezwań od kierowców, którym zepsuły się samochody. Według prognoz mróz i śnieg utrzymają się do najbliższego weekendu.

Najzimniej jest w górach w Szkocji - w czwartek rano termometry pokazywały minus 18,6 stopni C. Rekordowo niską temperaturę minus 25 stopni zanotowano w nocy w rejonie Grampian.

Dotkliwe mrozy dają się we znaki także Irlandczykom. Lotnisko w Dublinie, zamknięte w środę, wznowiło działalność w czwartek, ale niektóre loty mogą być odwołane, a inne opóźnione.

W hrabstwie Kildare kierowcom polecono, by nie korzystali z samochodów, ponieważ drogi są niebezpieczne. W stan pogotowia postawiono jednostki samoobrony.Lokatorzy bombardują spółdzielnie mieszkaniowe skargami na zamarznięte rury i awarie ogrzewania.

Na Cyprze zimowe upały

Praktycznie jest już zima, do Gwiazdki coraz bliżej, ale na Cyprze nikt by tego nie zauważył, gdyby nie świąteczne dekoracje na ulicach i wystawach sklepowych.

Termometry pokazują plus 27 stopni Celsjusza. Informację o nietypowo ciepłej pogodzie gazeta "Cyprus Mail" ilustruje w czwartek zdjęciem trzech lekko ubranych osób, ze smakiem zajadających lody. Meteorolodzy mówią, że w najbliższych dniach nadal będzie ciepło i że nie ma się co obawiać deszczu. Poprzednio tak nietypowo ciepło było na Cyprze w listopadzie 2007 roku, a w listopadzie 1948 roku zanotowano nawet 33 stopnie Celsjusza.

Średnia temperatura maksymalna w listopadzie to 21 stopni dla Nikozji, 22 stopnie dla Limassol i 23 stopnie dla Larnaki - wskazuje portal cyprus-weather.com. W grudniu ta średnia wynosi odpowiednio 17, 18 i 18 stopni. Woda wokół Cypru ma w listopadzie zwykle 21 stopni, a w grudniu 19.

Cypr. fot. flikr/like_the_grand_canyon / Inne