"Musi być odbudowana gospodarka morska. Jej likwidacja, zrujnowanie, to jedna z największych win polskiego liberalizmu. Nie było żadnych przesłanek do tego, by ją zniszczyć" - powiedział Kaczyński.

Według niego "ofensywę" trzeba rozpocząć w Zachodniopomorskiem i nie czekać na to, co dzieje się Warszawie. Kaczyński zaapelował o zmuszanie "tych, tam (...) do tego, żeby przestali grać w piłkę, a wzięli się do pracy". Szef PiS wyraził przy tym nadzieję, że obecna władza nie przetrwa dłużej niż rok.

Dodał, że trzeba "stoczyć bitwę", aby porty w Świnoujściu i Szczecinie mogły być największymi na Bałtyku. Zapewnił, że gdyby wybory w 2007 r. wypadły inaczej, to "tej rury (chodzi Gazociąg Północny-PAP) by tu nie było". "Ale nic nie jest wieczne i rozstrzygnięte raz na zawsze. Nie może być tak, żeby polski port był blokowany przez przedsięwzięcie inwestycyjne naszych sąsiadów i sojuszników" - dodał.

Prezes PiS zaznaczył, że gospodarka morska obok stoczni, portów, floty to także mnóstwo innych przedsięwzięć, firm współpracujących z branżą morską - "to kiedyś było zatrudnienie dla stu tysięcy ludzi w Polsce" - mówił.

Kolejną szansę dla Zachodniopomorskiego Kaczyński widzi w rozwoju turystyki. "Tu trzeba rozwijać turystykę, oczywiście międzynarodową, a więc również dla Niemców" - podkreślał. Dodał, że nie można zapomnieć o rybakach -"musimy zadbać chociażby o to, by dostali odszkodowania, przynajmniej za rurociąg (Gazociąg Północny)".

Dla regionów, w których jest wielkie bezrobocie, proponuje utworzenie funduszu, który będzie funkcjonował również dla Zachodniego Pomorza. "Nasza propozycja (PiS) to zwracanie VAT-u samorządom za inwestycje, ale technika finansowania może być różna" - mówił prezes PiS.

Na szczecińskiej konwencji przedstawiono kandydatów PiS w wyborach samorządowych. Na listach do sejmiku samorządowego "jedynką" w okręgu szczecińsko-polickim jest Leszek Dobrzyński, w okręgu obejmującym m.in. Gryfice, Świnoujście i Kamień Pomorski - Waldemar Jaworowski, w Koszalinie - Piotr Głod, w Kołobrzegu - Andrzej Subocz, w Gryfinie - Michał Jach.

W Szczecinie o fotel prezydenta miasta walczy Krzysztof Zaremba, w Koszalinie - Paweł Michalak, w Świnoujściu Jacek Jurkiewicz.