Janusz Sznajder, doradca szefa polskiej dyplomacji, wskazał, że 85 proc. prac wykonywanych przez poprzednie rotacyjne prezydencje dotyczyło bieżących spraw Unii, tylko 10 proc. poświęcono na rozwiązywanie kryzysów, a 5 proc. działalności dotyczyło kwestii wybranych przez kraj sprawujący prezydencję.

Polska chce koncentrować się na sześciu priorytetowych obszarach tematycznych: wewnętrznym rynku, Partnerstwie Wschodnim, bezpieczeństwie energetycznym i rozwoju unijnej polityki energetycznej, Wspólnej Polityce Zagranicznej i Bezpieczeństwa, finansowej perspektywie UE i własności intelektualnej.

Jak podkreślił Sznajder podczas jednego z paneli na XX Forum Ekonomicznym w Krynicy, Polak ma również zamiar działać jako bezstronny moderator przy rozwiązywaniu sporów. Polski rząd chce jeszcze przedyskutować swoje priorytety z organizacjami pozarządowymi I środowiskami naukowymi, think-tanks.

Węgry obejmują półroczną prezydencję w Unii już od 1 stycznia 2011 roku

Polska prezydencja będzie konsultować się z Wegrami, w ramach Grupy Wyszehradzkiej (Węgry, Czechy, Słowacja, Polska) oraz chce sprzyjać odrodzeniu formuły Trójkąta Weimarskiego ((Niemcy, Francja, Polska).

Balint Odor, zastępca sekretarza stanu ds. europejskich w węgierskim rządzie wskazał w Krynicy ponad osiem kwestii tematycznych, w tym wcielanie w życie unijnej agendy „Europa 2020”, zarządzenie gospodarką i działania na rzecz zwiększenia dyscypliny budżetowej w krajach członkowskich oraz Pakt Stabilności i Rozwoju.

Węgry obejmują półroczną prezydencję w Unii już od 1 stycznia 2011 roku, a Polska od 1 lipca przyszłego roku.