Elektorat Bronisława Komorowskiego i Grzegorza Napieralskiego nie chce, by każda rodzina dotknięta powodzią otrzymała taką samą pomoc. Tylko zwolennicy Jarosława Kaczyńskiego są hojni.
Sojusz Lewicy Demokratycznej postanowił sprawdzić, czy wyborcy zgadzają się z ideą, by każda rodzina dotknięta powodzią otrzymała 100 tys. zł bezzwrotnej pomocy niezależnie od tego, czy była ubezpieczona, czy nie. Z zamówionych przez partię badań wynika, że aż 28 proc. Polaków, którzy deklarują, że wezmą udział w wyborach, zdecydowanie się na to nie zgadza. Sprzeciw wobec równej pomocy dla wszystkich łączy wyborców Bronisława Komorowskiego i Grzegorza Napieralskiego. Aż 63 proc. Polaków, którzy zamierzają oddać głos na marszałka Sejmu, jest przeciw wypłacaniu wszystkim po 100 tys. zł. Tego samego zdania jest aż 71 proc. wyborców szefa SLD.
Odwrotnie jest w grupie osób chcących zagłosować na lidera PiS. Aż 77 proc. z nich uważa, że to nieistotne, czy rodzina dotknięta powodzią się ubezpieczyła, czy też nie – wszyscy powinni otrzymać równą pomoc.
Zdaniem dr. Jarosława Flisa, politologa z Uniwersytetu Jagiellońskiego, z sondażu wynika, że elektorat Prawa i Sprawiedliwości ma największe oczekiwania w stosunku do państwa. – Ta grupa wyborców uważa, że państwo powinno otaczać absolutnie wszystkich obywateli szeroką pomocą. Niezależnie od ich własnego wysiłku i zapobiegliwości – mówi Flis.
Sympatycy SLD i PO wydają się w tym względzie bardziej racjonalni, choć sondaż nie daje odpowiedzi na to, jak myślą: czy uważają, że należy pomagać tylko zapobiegliwym, którzy się ubezpieczyli, czy przeciwnie, tylko tym, którzy nie mają żadnego zabezpieczenia.
Premier Donald Tusk zapowiedział, że pomoc dla powodzian będzie rozłożona na dwa etapy. Najpierw po 6 tys. zł otrzymają te rodziny, które zostały bez środków do życia. Z tych pieniędzy nie będzie się trzeba rozliczać. Później powodzianie będą też mogli dostać do 20 tys. zł na remont zalanych domów i mieszkań. Z tej kwoty trzeba się będzie rozliczyć na podstawie faktur. Natomiast do 100 tys. zł – po okazaniu opinii rzeczoznawcy – mają otrzymać właściciele najbardziej zniszczonych nieruchomości.
We wtorek rząd zdecydował też, że od połowy czerwca ruszy program pomocy dla rolników poszkodowanych przez powódź. Jednorazowy zasiłek dla gospodarstw do 5 hektarów wyniesie 2 tys. zł, dla większych – 4 tys. zł.