Prawie 45 proc. gospodarstw domowych ma już problem z regulowaniem zobowiązań, alarmuje "Puls Biznesu" w oparciu o badania Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH i Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce.

W kwietniu problemy ze spłacaniem kredytów miało 44,7 proc. konsumentów. Kwartał wcześniej było ich 43,2 proc. - To niewielki wzrost, ale pokazuje, że sytuacja znienia się w niekorzystnym kierunku, mówi Piotr Białowolski, ekonomista IRG SGH.

Niestety na niekorzyść zmienia się też skala tych problemów. Wzrósł bowiem odsetek Polaków, którzy mają "duże problemy" z należnościami. W kwietniu wynosił on 14,5 proc. w porównaniu z 10,7 proc. w styczniu.

Dla części Polaków małe problemy zmieniły się w duże

Nieco zmalał tymczasem odsetek konsumentów, którzy regulują swoje zobowiązania z "małymi problemami". Spadł od stycznia do kwietnia z 32,5 proc. do 30,2 proc. To oznacza, że dla części Polaków małe problemy zmieniły się w duże.

Badanie pokazuje też, że coraz mniej Polaków (spadek w kwartale z 32,9 do 32,1 proc.) jest zdolnych odkładać część zarobków jako oszczędności.