Eurocontrol, europejska organizacja nadzorująca ruch lotniczy, poinformowała w środę, że z powodu zamknięcia przestrzeni powietrznej nad Irlandią i zachodnią częścią Szkocji odwołanych będzie tego dnia w Europie 300 z 29 tys. zaplanowanych lotów.

"Nie spodziewamy się, aby sytuacja miała się zmienić w ciągu dnia" - napisano w komunikacie agencji. "Problem dotyczy całej Irlandii, zachodniej Szkocji i północno-zachodniej Anglii, co stwarza ryzyko dla działania portów lotniczych w Manchesterze i Liverpoolu" - uważa Eurocontrol.

Z powodu zagrożenia stwarzanego przez chmurę pyłów z wulkanu pod islandzkim lodowcem Eyjafjallaj"kull dwa największe lotniska obsługujące Glasgow będą najprawdopodobniej zamknięte do godz. 20 czasu polskiego, natomiast ruch na lotnisku w Dublinie jest wstrzymany do godz. 12 czasu polskiego.

British Airways zapowiadają odwołanie wszystkich lotów do i z szkockich miast Glasgow, Edynburg i Aberdeen do godz. 14 czasu polskiego. Irlandzkie tanie linie Ryanair odwołały loty do Edynburga, Glasgow i Prestwick oraz Belfastu i Derry do środowego popołudnia.

Już we wtorek lotniska w Irlandii i części Wielkiej Brytanii były zamknięte przez kilka godzin z powodu chmury pyłu wulkanicznego.