Podczas minionej doby w Hiszpanii koronawirusem zakaziło się 5,8 tys. osób. Oznacza to najniższą od października dobową liczbę zakażeń SARS-CoV-2 - podało w poniedziałek hiszpańskie ministerstwo zdrowia.

Z komunikatu tego resortu wynika, że do poniedziałkowego wieczora w całym kraju zanotowano łącznie 1,7 mln infekcji koronawirusowych.

Komentując utrzymujący się od piątku spadek liczby nowych zakażeń, minister zdrowia Salvador Illa powiedział, że ich malejąca dynamika jest wynikiem obowiązujących w kraju restrykcji epidemicznych. Podczas konferencji w Madrycie zalecił regionom utrzymanie obostrzeń, a obywateli wezwał do ich respektowania.

“Apelujemy o poszanowanie wspólnej walki z epidemią oraz zasad (…). Nie jesteśmy w stanie pilnować ich przestrzegania ustawiając pod każdym domem policjantów” - powiedział hiszpański minister.

Kierowany przez Illę resort wskazał, że do poniedziałkowego wieczora liczba zgonów po zakażeniu koronawirusem przekroczyła w Hiszpanii 46,6 tys. Przypomniano, że tylko podczas ostatniej doby potwierdzono 131 nowych ofiar śmiertelnych epidemii.

Z poniedziałkowego komunikatu hiszpańskiego ministerstwa zdrowia wynika, że w kraju systematycznie spada średnia liczba zakażeń w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców. O ile w piątek było ich 231, to w poniedziałek - 215.

Marcin Zatyka (PAP)