Prezydent Słowacji Zuzana Czaputova uznała, że powszechne testy na koronawirusa prowadzone w czasie weekendu, które zakończyły się w niedzielę o godz. 22.00, były dobrze przeprowadzone. Według ministra obrony Jaroslava Nad’a uczestniczyły w nich ponad 3 miliony Słowaków.

Dokładnych danych dotyczących udziału w ogólnokrajowym teście na obecność koronawirusa nie ma. Jedyne dane, które przedstawiono, dotyczą godziny 12 w niedziele, gdy poinformowano, że łącznie wykonano 2 581 113 testów, a 25 850 osób miało pozytywny wynik. Później na swoim profilu w sieci społecznościowej Nad’ napisał, że testom poddały się ponad trzy miliony. Szczegółowe wyniki dwudniowych testów mają być znane w poniedziałek.

Prezydent Czaputova jeszcze w piątek krytykowała rząd za złe przygotowanie ogólnokrajowej akcji, przede wszystkim za brak lekarzy. W niedzielę na Facebooku wyraziła zadowolenie, że nie sprawdziły się jej obawy i każdy kto chciał poddać się testom, mógł to zrobić. Premier Matovicz zapowiedział, że napisze do Czaputovej i zaproponuje jej spotkanie. Uznał też, że jej stanowisko z niedzieli „było w porządku”.

Czaputova podziękowała także wszystkim, którzy brali udział w teście i zaapelował do osób z pozytywnym wynikiem o ścisłe przestrzeganie kwarantanny, a wszystkich pozostałych o respektowanie wprowadzonych restrykcji. Także osoby, które nie brały udziału w testach i nie mogą wylegitymować się stosownym certyfikatem, muszą przestrzegać ograniczeń związanych z opuszczaniem miejsc zamieszkania.

Rząd zalecił, by wszystkie placówki handlowe, które będą od poniedziałku otwarte, kontrolowały czy klienci mają negatywny wynik testów. Wiele sklepów zapowiedziało, że nie będzie sprawdzać kupujących. Policja oraz straż miejska ma kontrolować przestrzeganie obowiązujących przepisów.

Premier zapowiedział, że w przyszły weekend testy mają zostać powtórzone, co ma pozwolić na precyzyjne określenie ognisk infekcji i w efekcie ograniczenie kontaktów sprzyjających szerzeniu się SARS-CoV-2. Nie jest wykluczone, że w części powiatów, w których było najmniej pozytywnych testów, badania nie będą powtarzane.

Równolegle z powszechnym testem, który wykazuje zakażenie wśród osób bez symptomów choroby Covid-19 lub bez ustalonych kontaktów z osobami zainfekowanymi, prowadzone są na zlecenie lekarzy lub stacji sanitarno-epidemiologicznych testy PCR. Według opublikowanych w niedzielę przez ministerstwo zdrowia danych w sobotę zanotowano 2 282 pozytywnych wyników testów.