Sejm odrzucił w środę wniosek o informację ministra zdrowia na temat stanu jednoimiennych szpitali zakaźnych i ich przygotowania na drugą falę COVID-19. O informację wnioskował Krzysztof Gawkowski (Lewica), który zarzucił rządowi, że "nic nie robi w sprawie naprawy służby zdrowia".

Szef klubu Lewicy zaapelował na początku środowych obrad Sejmu o "ściągnięcie do parlamentu w trybie pilnym" premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. "Jest sytuacja pandemiczna, która od wielu miesięcy się nasila, a rząd udaje, że się nic nie stało. Lewica pokazuje dziś czerwoną kartkę rządzącym za to, że nie dbacie o polską służbę zdrowia, że nic nie robicie w sprawie naprawy służby zdrowia" - oświadczył Gawkowski.

"Przez cztery miesiące słyszeliśmy, że premier +dymisjonuje+ koronawirusa. Tak go zdymisjonował, że nie ma miejsc w szpitalach, brakuje respiratorów, lekarze narzekają, a polska służba zdrowia jest w bagnie. Wszystko przez was. Obudźcie się, bo Polska potrzebuje rządu, który będzie dbał o Polki i Polaków" - podkreślił Gawkowski.

Również posłanka KO Monika Wielichowska wnioskowała o uzupełnienie porządku obrad o informację premiera na temat stanu przygotowania państw na rosnącą falę zakażeń koronawirusem oraz na temat wirusa grypy w czasie pandemii. "Na konferencjach prasowych nie da się zarządzać żadnym kryzysem, bez spójnej strategii rządu w chaosie nie uda się wygrać z pandemią" - mówiła Wielichowska.

Podkreśliła, że Koalicja Obywatelska oczekuje rzetelnej informacji w tej sprawie oraz jasnej strategii. "Chcemy wiedzieć, jak został zabezpieczony personel medyczny, który każdego dnia ratuje zdrowie i życie Polek i Polaków. Chcemy wiedzieć, gdzie są zapłacone, niedostarczone respiratory, gdzie są szczepionki przeciwko grypie. Rząd stracił kontrolę nad pandemią, bo nigdy nie był przygotowany do walki z korononawirusem. A premier, zajęty wojenkami w Zjednoczonej Prawicy, jeszcze niedawno mówił, że wirus jest w odwrocie" - powiedziała Wielichowska.

Sejm odrzucił również w środę wniosek o uzupełnienie porządku obrad o informację premiera na temat stanu finansów publicznych państwa i sytuacji finansowej w spółkach o istotnym znaczeniu dla gospodarki państwa.