Prezydenci Rosji i Białorusi, Władimir Putin i Alaksandr Łukaszenka, rozmawiali w piątek telefonicznie - podały służby prasowe Kremla. Putin wyraził przekonanie, że problemy, które powstały na Białorusi po wyborach prezydenckich, zostaną wkrótce uregulowane.

Prezydenci "rozpatrzyli różne aspekty sytuacji powyborczej" na Białorusi "z uwzględnieniem trwających prób ingerencji z zewnątrz" - poinformował Kreml. "Wyrażono przekonanie, że problemy, które się pojawiły, zostaną wkrótce uregulowane" - dodano w komunikacie.

Kreml podkreślił, że obie strony potwierdziły "nastawienie na wzmocnienie relacji sojuszniczych" Rosji i Białorusi.

Służby prasowe Łukaszenki poinformowały, że wiele uwagi podczas rozmowy politycy poświęcili pandemii koronawirusa. Przedyskutowali także sprawę połączeń transportowych między Białorusią i Rosją, zawieszonych z powodu pandemii, i dalsze kroki w celu unormowania tych połączeń.

Reklama

Liderzy przeanalizowali także przebieg ostatnich wspólnych manewrów rosyjsko-białoruskich Słowiańskie Braterstwo 2020 - dodały służby prasowe Łukaszenki.

Wcześniej w piątek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow wyraził zadowolenie, że prezydent Białorusi nie został objęty sankcjami UE. Ogółem do sankcji Rosja "odnosi się nadzwyczaj negatywnie" - podkreślił Pieskow.