Cały czas musimy walczyć ze złogami komunistycznego systemu, dlatego potrzebna jest reforma wymiaru sprawiedliwości - oświadczył w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że prawdziwy wymiar sprawiedliwości będzie karał zbrodnię i potępiał katów.

"Dzisiaj przeżywamy 81. rocznicę ataku komunistów sowieckich na Polskę. I warto, żeby wszyscy, nie tylko Polacy, zdali sobie sprawę z odpowiedzialności funkcjonariuszy urzędu bezpieczeństwa i służby bezpieczeństwa, że byli sędziowie, którzy w stanie wojennym skazywali polskich patriotów z +Solidarności+ na kary więzienia" - mówił Morawiecki po złożeniu - w 81. rocznicę agresji ZSRR na Polskę - kwiatów przed Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie.

"Z morderstwami polskich patriotów, wywózkami na Sybir ponad miliona Polaków, w strasznych męczarniach umierających na Syberii, i później zwycięskim system komunistyczny, który niszczył polskich patriotów do 1989 roku - z tym, drodzy przyjaciele europejscy, cały czas musimy walczyć - ze złogami tego komunistycznego systemu. Dlatego potrzebna jest reforma wymiaru sprawiedliwości" - mówił Morawiecki.

Według premiera, potrzebny jest "prawdziwy wymiar sprawiedliwości, który będzie karał zbrodnię i potępiał katów, po to, żeby ofiary doświadczyły spóźnionej sprawiedliwości". "Polska zawsze będzie stała po stronie prawdy i ofiar systemu komunistycznego" - oświadczył.