O przestrzeganie obowiązku noszenia maseczek, utrzymywanie dystansu i stosowanie środków dezynfekujących - zaapelował w czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Wiceminister poinformował, że liczba powiatów objętych dodatkowymi obostrzeniami wzrosła z trzech do jedenastu. W czerwonej strefie znalazły się trzy powiaty, w żółtej - osiem.

Kraska kolejny raz zaapelował o przestrzeganie obowiązku noszenia maseczek tam, gdzie jest taki rygor, a także o utrzymywanie dystansu i stosowanie środków dezynfekujących.

Reklama

Wiceminister był pytany o nowe wytyczne sanitarne MEN, MZ i GIS, w których zapisano, że dyrektor szkoły, w przypadku braku możliwości zachowania dystansu podczas zajęć oraz w miejscach takich jak, korytarze czy świetlice, ze względu na ochronę uczniów z chorobami przewlekłymi, może wprowadzić obowiązek osłony ust i nosa.

Kraska zwrócił uwagę, że wielu dyrektorów szkół na podstawie regulaminu szkolnego wprowadza obowiązek noszenia maseczek np. na przerwach i apelach. "Myślę, że jest też dobrym zwyczajem, aby - jeżeli w klasie znajduje się dziecko, które jest przewlekle chore, narażone nie tylko na infekcję koronawirusem, ale także na zwykłe przeziębienie czy grypę - w tej klasie te maseczki dzieci także powinny używać" - powiedział. Zaznaczył jednocześnie, że decyzja w tej sprawie należy do dyrektora szkoły.