Przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli poinformował w środę wieczorem, że zaprosił do PE kandydatkę opozycji w sierpniowych wyborach prezydenckich na Białorusi Swiatłanę Cichanouską.

"Rozmawiałem dziś ze Swiatłaną Cichanouską w sprawie głęboko niepokojącej sytuacji Białorusi. Zaakceptowała nasze zaproszenie do PE. Parlament jest zjednoczony z narodem białoruskim w jego walce o demokrację i określenie przyszłości kraju" - napisał Sassoli na Twitterze.

Inicjatywa pojawia się kilka dni po tym, jak polscy eurodeputowani w ponadpartyjnym porozumieniu zaapelowali o otwarcie drzwi europarlamentu dla Cichanouskiej.

Parlament Europejski odrzuca wyniki wyborów z 9 sierpnia na Białorusi i uznaje opozycyjną Radę Koordynacyjną za prawowitego przedstawiciela narodu białoruskiego.

W minionym tygodniu polscy eurodeputowani PiS, PO, PSL oraz lewicy zaproponowali, by uhonorować Cichanouską, reprezentującą białoruskie społeczeństwo obywatelskie, Nagrodą im. Sacharowa, którą PE przyznaje co roku wybitnym działaczom walczącym o prawa człowieka na świecie.

Na Białorusi od ponad miesiąca trwają protesty po wyborach prezydenckich z 9 sierpnia, w których według oficjalnych danych ubiegający się o reelekcję Alaksandr Łukaszenka miał zdobyć 80,1 proc., a Cichanouska - 10,1 proc. głosów. Wielu Białorusinów uważa, że wyniki zostały sfałszowane.