W nowelizacji tegorocznego budżetu rząd planuje, że łączne potrzeby pożyczkowe netto wyniosą 103,34 mld zł, wobec 23,52 mld zł zakładanych pierwotnie w ustawie budżetowej.

Na koniec sierpnia rezerwa płynnych środków złotowych i walutowych na rachunkach budżetowych wyniosła ok. 125 mld zł - podkreślił, cytowany w komunikacie resortu wiceminister Piotr Nowak.

Ministerstwo nie planuje we wrześniu przetargów sprzedaży obligacji skarbowych, a jedynie dwa przetargi ich zamiany. Drugi przetarg planowany jest na 17 września, czyli tydzień wcześniej w stosunku do terminu z rocznego kalendarza przetargów. Zmiana wynika z potencjalnego terminu decyzji kredytowej agencji Fitch, przypadającego na 25 września - zaznaczyło MF.

Reklama

Jak podało też ministerstwo, w lipcu zadłużenie w skarbowych papierach wartościowych na rynku krajowym wzrosło o 2,6 mld zł. Zaangażowanie banków krajowych, w tym NBP, zwiększyło się o 3,2 mld zł, a krajowych inwestorów pozabankowych zmniejszało się o 0,7 mld zł, przy niemal niezmienionym zaangażowaniu inwestorów zagranicznych.(PAP)