Pracownicy francuskich kolei państwowych SNCF są upoważnieni do wystawiania pasażerom mandatów za nienoszenie maseczki ochronnej mimo trwającej epidemii koronawirusa. Za brak maseczki mogą również zmusić pasażera do opuszczenia pociągu.

W niedzielę pociąg dużej prędkości TGV zatrzymał się poza wyznaczoną stacją, aby wysadzić pasażera, który odmówił założenia maski ochronnej. Pasażer został również ukarany mandatem w wysokości 135 euro - poinformowały w poniedziałek SNCF.

Pociąg TGV relacji Paryż-Nicea normalnie nie zatrzymuje się przed Marsylią, ale straż ochrony kolei musiała interweniować, by wyegzekwować nakaz opuszczenia pociągu przez osobę, która odmówiła noszenia maski – przekazał przewoźnik agencji AFP.

„Nasi funkcjonariusze ochrony są upoważnieni do wystawienia mandatu za brak maski. Mogą również zmusić opornych pasażerów do opuszczenia pociągu za zakłócanie porządku publicznego” - skomentował incydent dyrektor generalny SNCF Voyages Alain Krakovitch. „Zdrowie i bezpieczeństwo wszystkich jest naszym priorytetem” – zaznaczył.

Katarzyna Stańko (PAP)