Litwa przygotowała plan działań na wypadek wzrostu liczby obywateli Białorusi, ubiegających się o azyl – poinformowała we wtorek litewska minister spraw wewnętrznych Rita Tamaszuniene.

„Uważnie obserwujemy sytuację na Białorusi i przygotowaliśmy plan działań na wypadek wzrostu liczby białoruskich obywateli, ubiegających się o azyl na Litwie” – powiedziała Tamaszuniene, którą cytuje komunikat resortu.

W komunikacie zaznacza się, że azyl otrzymają ci, którzy spełnią warunki do otrzymania statusu uchodźcy.

Minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkeviczius poinformował we wtorek, że Litwa już otrzymuje wnioski obywateli Białorusi o przyznanie azylu, ale - jak zaznaczył - „nie jest to zjawisko masowe”.

Możliwości przyjęcia uchodźców z Białorusi i sytuację w sąsiednim kraju omawiano podczas wtorkowego spotkania w Wilnie minister spraw wewnętrznych z przedstawicielami Departamentu Migracji i Straży Granicznej oraz Departamentu Policji.

Jak się zaznacza w komunikacie resortu, „nie po raz pierwszy przedstawiciele białoruskiej opozycji szukają schronienia na Litwie”. Również „tym razem jesteśmy gotowi udzielić pomocy” – powiedziała Tamaszuniene.