Wielka Brytania i Japonia osiągnęły znaczne porozumienie w większości obszarów negocjowanej umowy o wolnym handlu i postarają się zawrzeć wstępne porozumienie do końca tego miesiąca - poinformowali w piątek ministrowie obu państw.

"Zgodziliśmy się na przyspieszenie rozmów, aby osiągnąć wstępne porozumienie do końca sierpnia" - powiedział dziennikarzom przebywający w Londynie japoński minister spraw zagranicznych Toshimitsu Motegi.

Brytyjska minister handlu międzynarodowego Liz Truss powiedziała, że negocjacje, które rozpoczęły się w czerwcu, były pozytywne i owocne. "Osiągnęliśmy porozumienie co do głównych elementów porozumienia, w tym ambitnych zapisów w takich dziedzinach jak cyfryzacja, dane oraz usługi finansowe, które znacznie wykraczają poza porozumienie UE-Japonia" - oświadczyła.

Zawarcie porozumienia oznaczałoby, że mogłoby ono wejść w życie od 1 stycznia 2021 r., czyli wraz z upływem okresu przejściowego po brexicie. Do jego zakończenia handel Wielkiej Brytanii z Japonią jest regulowany przez umowę o wolnym handlu między Unią Europejską a Japonią, która weszła w życie na początku 2019 r.

Reklama

Gdy w czerwcu Londyn i Tokio inaugurowały negocjacje w sprawie umowy o wolnym handlu, brytyjski rząd mówił, że jego celem jest zawarcie porozumienia, które opierałoby się na umowie zawartej przez UE, ale obejmowało także takie obszary jak handel cyfrowy.

Nawet biorąc pod uwagę, że porozumienie z Japonią wykorzystywałoby wiele zapisów już istniejącej umowy, sfinalizowanie całych negocjacji w ciągu kilku miesięcy byłoby bardzo dużym sukcesem rządu Borisa Johnsona. Brytyjski premier przekonywał, że wyjście z UE da krajowi możliwości zawierania własnych, lepszych umów handlowych i że Londyn jest w stanie robić to znacznie szybciej niż Bruksela, która wszystkie umowy negocjuje przez wiele lat.

Zawarcie umowy z Japonią może być także pozytywnym impulsem w pozostałych negocjacjach, które Wielka Brytania prowadzi. Po brexicie, który nastąpił 31 stycznia tego roku, Londyn rozpoczął negocjacje o przyszłych stosunkach z UE, obejmujące przede wszystkim kwestię wolnego handlu, a także negocjacje o wolnym handlu z USA, Australią i Nową Zelandią.

Japonia, trzecia co do wielkości gospodarka świata, od dziesięcioleci jest dużym inwestorem zagranicznym w przemyśle brytyjskim, szczególnie w elektronice użytkowej i produkcji samochodów. Według danych brytyjskich całkowita wartość dwustronnej wymiany handlowej w 2019 roku wyniosła 31,6 mld funtów.

Jak szacuje brytyjski rząd, w dłuższej perspektywie umowa handlowa może podnieść roczną wymianę handlową między oboma krajami o 15,2 mld funtów i zwiększyć brytyjski PKB o 1,5 mld funtów.