"O polskich uczniach słyszymy wiele dobrego na arenie międzynarodowej. Nie bez przyczyny. Świadczą o tym m.in. wyniki uzyskiwane przez naszych olimpijczyków. Złoty medal na Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej, 4 srebrne medale na Międzynarodowej Olimpiadzie Biologicznej i 3 srebrne krążki na Międzynarodowej Olimpiadzie Geograficznej oraz Chemicznej – to najważniejsze osiągniecia polskich uczniów na międzynarodowych zawodach edukacyjnych w 2019 r." – powiedziała rzeczniczka prasowa MEN Anna Ostrowska w przesłanym w piątek nagraniu.

Przypomniała, że łącznie nasi uczniowie w 8 olimpiadach międzynarodowych w ubiegłym roku zdobyli 30 medali: 1 złoty, 19 srebrnych i 10 brązowych. "Historyczny sukces odnieśli młodzi polscy matematycy, którzy na zawodach rozgrywanych w Wielkiej Brytanii wywalczyli aż 6 medali" – wskazała.

Międzynarodowe olimpiady to prestiżowe zawody wiedzy, w których startują najlepsi uczniowie z całego świata. Polscy uczniowie uczestniczą w nich co roku, osiągając bardzo dobre wyniki i zdobywając medale.

Reklama

Rzeczniczka MEN poinformowała, że w tym roku, z uwagi na sytuację epidemiczną, niektórzy organizatorzy międzynarodowych olimpiad zdecydowali o przeniesieniu zawodów na kolejny rok, inni – o przeprowadzeniu ich w formie zdalnej. Obecnie trwają przygotowania polskich uczniów do udziału w kilku olimpiadach.

"Życzymy powodzenia w nadchodzących olimpiadach! Najbliższa – Bałtycka Olimpiada Informatyczna – rozpocznie się 20 lipca i będzie przeprowadzona online. Trzymamy kciuki za naszych reprezentantów" – powiedziała Ostrowska.

Ministerstwo Edukacji Narodowej w trzyletniej perspektywie czasowej powierza i finansuje organizację olimpiad przedmiotowych, tematycznych lub interdyscyplinarnych podmiotom wyłonionym w otwartym konkursie. Regulamin konkursu przewiduje organizację nie tylko olimpiady ogólnopolskiej, ale również międzynarodowej. MEN finansuje zarówno przygotowanie olimpiady (obozy naukowe i przygotowawcze), jak również udział polskich reprezentantów w olimpiadach międzynarodowych (m.in. bilety lotnicze, opłaty wpisowe czy ubezpieczenie). (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka