Kanclerz Niemiec Angela Merkel rozmawiała w środę przez telefon z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem na temat porozumień z Mińska dotyczących pokojowego rozwiązania konfliktu na wschodzie Ukrainy - poinformował rzecznik Merkel, Steffen Seibert.

Liderzy Niemiec i Rosji rozmawiali również o embargu na broń dla Iranu, a także o obecnej sytuacji w Libii, gdzie trwa wojna domowa - przekazał Seibert.

Rosji zarzuca się, że podsyca konflikty zbrojne, np. w Syrii czy Libii, albo że jest okupantem - jak na Ukrainie; Moskwa odrzuca te oskarżenia. Plany w sprawie nowego szczytu w sprawie Ukrainy przeciągają się, mimo berlińskiego spotkania roboczego na szczeblu ekspertów - pisze agencja dpa. Merkel z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem rozważają zwołanie szczytu w sprawie Ukrainy w Berlinie.

9 lipca Ołeksij Reznikow - wicepremier Ukrainy ds. reintegracji tymczasowo okupowanych terytoriów i wiceszef ukraińskiej delegacji w trójstronnej grupie kontaktowej ds. uregulowania konfliktu w Donbasie - na portalu think tanku Atlantic Council wyraził opinię, że porozumienia mińskie nie odzwierciedlają obecnych realiów w tym regionie i Zachód powinien poprzeć ich zrewidowanie.

Dzień później Kreml przekazał, że czeka na wyjaśnienia w sprawie wypowiedzi Reznikowa o rewizji porozumień mińskich, gdyż inaczej będzie to oznaczało odejście Kijowa od ustaleń w sprawie Donbasu. (PAP)

cyk/