Głosowanie w II turze polskich wyborów w Czechach przebiega sprawnie i bez incydentów. Frekwencja powinna być rekordowa, zapowiadają konsulowie, wskazując na obecność turystów z Polski.

Kierownik wydziału konsularnego ambasady RP w Pradze Artur Łukiańczuk powiedział PAP, że udział w drugim głosowaniu w polskich wyborach będzie rekordowo wysoki. „Okazuje się jednak, że Polacy ruszyli turystycznie do Czech. Jest bardzo dużo ludzi z zaświadczeniami” – stwierdził. Przed dwoma tygodniami takich wyborców było około 40, a teraz po godz. 16 jest ponad 200 – poinformował. Konsul nie krył zaskoczenia, że polscy turyści tuż po zniesieniu ograniczeń związanych z podróżowaniem, tak licznie odwiedzają Pragę.

Liczba osób oczekujących w kolejce na oddanie głosu zmieniała się w ciągu dnia. Czasami przed siedzibą konsulatu na wejście oczekiwało ponad sto osób. W rozładowywaniu zatorów pomagał system podzielenia oczekujących na trzy grupy zgodnie z początkowymi literami nazwiska. Przeważały osoby młode, na co zwróciła uwagę w rozmowie z PAP wiceprezes Klubu Polskiego, organizacji zrzeszającej Polaków, Krystyna Olaszek Kotynek. „Stawka wyborów jest ogromna i chyba dlatego jest tak dużo młodych” – powiedziała PAP. Jedna z nestorek polskiej Polonii, mieszkająca w Czechach od 1967 r., podkreśliła, że w Pradze głosują nie tylko mieszkający tutaj Polacy lub turyści z Polski, ale także rodacy, którzy do konsulatu przyjeżdżają z innych miast środkowych lub południowych Czech.

W siedzibie konsulatu generalnego RP w Ostrawie do niedzielnego popołudnia oddano już prawie 80 proc. głosów - powiedziała PAP konsul Izabella Wołłejko-Chwastowicz.

Poinformowała, że przed polską placówką lokalne środowiska LGTB zorganizowały w dniu wyborów demonstrację. „Jest kilkanaście osób, dużo policji, ale jest spokojnie. Na chodnikach wymalowano hasła, a także wizerunek Matki Boskiej z tęczą” – powiedziała. Demonstracje zwołali w sieci internetowej organizatorzy ostrawskiej parady równości. Wybory wykorzystali m.in. do rozdawania ulotek informacyjnych dotyczących sytuacji osób LGTB w Polsce.

Głosowanie w Polsce cieszy się dużym zainteresowaniem czeskich mediów. Główne redakcje wysłały reporterów. W serwisach informacyjnych mediów publicznych przez cały dzień zamieszczane są informacje o przebiegu głosowania, frekwencji i kandydatach. Kanał informacyjny czeskiej telewizji publicznej planuje „polski wieczór wyborczy”, w którym m.in. o godz. 21 znajdzie się prognoza wyborcza. O możliwych rezultatach będą dyskutować eksperci i komentatorzy.