W czwartek szefowa niemieckiego rządu przedstawiła wraz z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen priorytety na najbliższe sześć miesięcy.

„Wszyscy wiemy, że dobrze byłoby, gdybyśmy uzgodnili (budżet UE i fundusz - PAP) w lipcu. Gdybyśmy potrzebowali na to więcej czasu, byłby to gorszy wariant” - powiedział Merkel podczas wideokonferencji.

Dodała, że jej zdaniem umowa "musi być zawarta latem". "Nie wyobrażam sobie żadnego innego wariantu, więc będziemy bardzo ciężko pracować, aby pokazać naszą determinację. Wiemy, że Europa jest w najtrudniejszej sytuacji w swojej historii” - powiedziała Merkel.

Reklama

„Aby odnieść sukces w tym gigantycznym zadaniu, każde państwo członkowskie musi wyjść poza swoje małe interesy” - oświadczyła z kolei von der Leyen.

Szczyt UE zaplanowano na 17-18 lipca w Brukseli. Będzie to pierwsze bezpośrednie spotkanie przywódców państw unijnych od wybuchu pandemii koronawirusa. Spotkanie będzie dotyczyło przyjęcia budżetu UE na lata 2021-2027 i funduszu odbudowy w wysokości 750 miliardów euro, który zaproponowała Komisja Europejska. (PAP)