Reklama

Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu prok. Łukasz Wawrzyniak poinformował w czwartek, że w tej sprawie zatrzymano łącznie pięć osób, w tym byłych i obecnych pracowników 13. Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Grudziądzu oraz przedsiębiorcę, który handlował miałem węglowym.

Według śledczych podejrzani w maju 2014 r. porozumieli się z przedsiębiorcą ws. publicznego przetargu na dostawę miału węglowego dla Komendanta 13. Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Grudziądzu. "Ich nielegalne działania doprowadziły do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w postaci zapłaty za dostarczenie miału węglowego, którego faktycznie nie dostarczono lub o parametrach jakościowych innych niż określone w umowie" – poinformował Wawrzyniak.

Wyjaśnił, że pracownicy cywilni MON odpowiedzialni za ewidencjonowanie oraz magazynowanie miału, w porozumieniu z jego dostawcą, sfałszowali protokoły odbioru i certyfikaty badań próbek węgla. "Wyłudzili od Skarbu Państwa pieniądze w kwocie ponad 800 tys. zł oraz usiłowali oszukać go na sumę 625 tys. zł" – podał prokurator.

Wszyscy podejrzani usłyszeli zarzuty oszustwa i fałszowania dokumentów. "Podejrzani nie przyznali się do ich dokonania. Złożyli wyjaśnienia" – poinformował prokurator. Dodał, że Sąd Rejonowy Poznań Stare Miasto w Poznaniu zastosował tymczasowy areszt na okres trzech miesięcy wobec dwóch pracowników 13. WOG w Grudziądzu i przedsiębiorcy.

Wobec pozostałych prokurator zastosował środki wolnościowe w postaci poręczeń majątkowych od 10 tys. zł do 20 tys. zł, dozór policji połączony z zakazem kontaktowania się ze współpodejrzanymi oraz zakazami opuszczania kraju.

Podejrzanym grozi do 10 lat więzienia. (PAP)

Autor: Szymon Kiepel