38-letni William Robert Cable jest oskarżany o podanie w maju co najmniej ośmiu osobom jedzenia pokrytego oleożywicą pieprzowcową i nagrywanie ich reakcji. Ofiarami mieli być bezdomni z Huntington Beach.

Agencja Reutera, powołując się na prokuraturę, poinformowała, że rzekome ofiary przeżyły, ale doznawały m.in. drgawek, trudności w oddychaniu, wymiotów, silnego bólu w ustach i bólu brzucha. Niektóre z nich musiały być hospitalizowane.

„Ci ludzie padli ofiarą, ponieważ są bezbronni” - powiedział prokurator okręgowy Todd Spitzer. „Byli wykorzystywani i truci w ramach wynaturzonej formy rozrywki, a ich ból był zarejestrowany, aby napastnik mógł to ponownie przeżyć” - dodał.

Niektórym ofiarom Cable miał powiedzieć, że wezmą udział w wyzwaniu polegającym na zjedzeniu pikantnej potrawy, i podać im piwo, aby zachęcić je do wzięcia udziału. Inne nie były świadome, że jedzenie zostało czymś pokryte.

Cable'a aresztowano 22 maja, ale prokuratura poinformowała o tym w czwartek. Postawiono mu m.in. osiem zarzutów w związku z podaniem trucizny i zarzut znęcania się nad osobą starszą. Grozi mu do 19 lat więzienia.

Władze zaapelowały o pomoc w identyfikacji kolejnych ofiar lub podejrzanych.

W ub.r. hiszpański YouTuber został skazany na 15 miesięcy więzienia po nakłonieniu bezdomnego mężczyzny do zjedzenia ciastka wypełnionego pastą do zębów. (PAP)